JPMorgan v prohlášení uvedla, že převezme úvěry v hodnotě 173 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč), cenné papíry zhruba za 30 miliard dolarů a vklady za 92 miliard dolarů. Nepřebírá korporátní dluh ani prioritní akcie banky.
JP Morgan se zaručí za všechny klientské vklady, tedy za pojištěné i za ty nepojištěné. Fond pojištění vkladů, do něhož přispívají banky, klientům pojištěných bank garantuje vklady až do výše 250 000 dolarů (asi 5,4 milionu Kč) na jeden účet u dané banky.
„Vláda nás a ostatní vyzvala, abychom se zapojili, a my jsme tak učinili,“ řekl šéf JP Morgan Jamie Dimon ke zprávě, že jeho banka nyní kalifornský finanční ústav převezme.
„Naše finanční síla, schopnosti a obchodní model nám umožnily vypracovat nabídku na provedení transakce tak, abychom minimalizovali náklady Fondu pojištění vkladů,“ dodal. Vedle JP Morgan se o převzetí First Republic ucházely například skupiny PNC Financial Services a Citizens Financial.
FDIC odhaduje, že náklady pro Fond pojištění vkladů budou činit přibližně 13 miliard dolarů. Konečné náklady budou stanoveny, až FDIC ukončí nucenou správu. Banka First Republic měla k 13. dubnu celková aktiva v objemu 229,1 miliardy dolarů a vklady za 103,9 miliardy dolarů.
Společnost JPMorgan očekává, že po transakci dosáhne jednorázového zisku po zdanění přibližně 2,6 miliardy dolarů. Ten však neodráží odhadované náklady na restrukturalizaci v objemu zhruba dvou miliard dolarů po zdanění, které bude muset patrně vynaložit v následujících 18 měsících.
JPMorgan od roku 2021 převzala už více než 30 společností. Souhrnná hodnota transakcí přesahuje pět miliard dolarů, uvedla agentura Reuters. Celkem 84 poboček zkrachovalé banky First Republic v osmi státech se od pondělí klientům otevírá už s názvem JPMorgan.
Ta je největší americkou bankou a nyní se stane ještě větší, čemuž se americké úřady původně chtěly vyhnout, upozorňuje agentura Bloomberg. Za normálních okolností by už regulace tamního finančího trhu JPMoragn akvizici nových střadatelů neumožnila.
Akcie First Republic před zahájením pondělního obchodování ve Spojených státech vykazovaly v elektronických systémech pokles přibližně o 44 procent na 1,97 USD. Od začátku roku ztratily asi 97 procent hodnoty. Akcie JPMorgan Chase&Co si před začátkem obchodování naopak zhruba tři procenta připisovaly.
„Měli bychom si přiznat, že selhání bank jsou v dynamickém a inovativním finančním systému nevyhnutelná,“ uvedl v prohlášení člen správní rady FDIC Jonathan McKernan. Podle něj je nutné se do budoucna ještě více zaměřit na sledování kapitálové přiměřenosti a dalších ukazatelů u komerčních bank. „V tom je největší naděje na ukončení kultury záchranných balíčků v naší zemi, která privatizuje zisky a socializuje ztráty,“ dodal.
Nepomohla ani březnová záchranná akce
First Republic podobně jako Silicon Valley Bank specializovala na soukromé bankovnictví pro movitější klientelu. Vznikla v roce 1985, kdy její zakladatel Jim Herbert začínal s necelou desítkou zaměstnanců, připomíná Bloomberg.
V červenci 2020 se First Republic řadila s 80 pobočkami v sedmi státech mezi čtrnáct největších bank USA. Koncem loňského roku zaměstnávala přes 7 200 lidí.
Podobně jako jiné regionální banky se i First Republic ocitla v tíživé situaci, když centrální banka Fed začala v boji proti inflaci zvyšovat úrokové sazby, což srazilo hodnotu dluhopisů, které banka nakoupila, když byly sazby nízké. Následně ji zasáhl odliv vkladatelů, částečně kvůli honbě za lepšími výnosy, později v obavách o finanční zdraví banky.
Jedenáct amerických bank se pokusilo udržet First Republic při životě a 16. března slíbilo vklady za 30 miliard dolarů - byly mezi nimi vedle JPMorgan i Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs či Morgan Stanley.
To však nakonec nestačilo. Akcie First Republic, které v březnu 2022 dosáhly vrcholu nad 170 dolary, se ke konci dubna propadly pod pět dolarů.