Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA má zachránit 700 miliard dolarů

Ekonomika

  9:43
WASHINGTON - Kongres Spojených států amerických začal o víkendu projednávat plán na stabilizaci bankovního sektoru a ukončení krize, která se začala projevovat loni v srpnu. Pokud Kongres vládní návrh schválí, bude toto záchranné lano stát americké občany až 700 miliard dolarů.

Krizi by mělo vyřešit 700 miliard korun. foto: Česká pozice

Gigantická suma, v přepočtu téměř 12 bilionů korun, představuje zhruba jednu čtvrtinu amerického státního rozpočtu. Jeho výdaje pro letošní rok byly schváleny ve výši 2,9 bilionu dolarů, předpokládané příjmy přitom činily pouhých 2,66 bilionu. Státní dluh USA se tím po letošku vyšplhá až na 11,3 bilionu dolarů.

Plán, jehož hrubé kontury nastínil americký ministr financí Henry Paulson již v pátek, by měl americkou vládu zmocňovat k vykoupení ztrátových a rizikových aktiv. Během následujících dvou let by tak vláda prostřednictvím zvláštního fondu mohla od amerických bank a finančních institucí vykoupit špatné hypotéky, a zastavit tak prohlubování globální úvěrové krize.

Státní fond bude vykupovat špatné úvěry
Fond by měl od soukromých bank a finančních institucí vykupovat hypotéky a cenné papíry kryté hypotékami v aukcích v balících po 50 miliardách dolarů. Fond bude moci vykoupit pouze pohledávky, které vznikly před 15. zářím 2008. Zbavit se špatných úvěrů však budou moci pouze firmy, které buď v USA sídlí, nebo tam alespoň mají významnou část svého byznysu.

 Podle návrhu by rozhodování, která aktiva vykoupit, měl plně v rukou ministr financí. Jeho rozhodnutí by nemohl zvrátit žádný soud. Po konzultaci s šéfem americké centrální banky (Fed) by měl ministr financí dokonce pravomoc vykoupit špatné úvěry i za jiných podmínek, než se uvádí v návrhu, uvedla tisková agentura Reuters. Pokud by si to stabilizace finančního trhu vyžádala, mohl by ministr Paulson vykoupit například nelikvidní hypotéky i od neamerických institucí i přesto, že se na ně původní záchranný plán nevztahuje.

 Členové Kongresu se návrhem budou zabývat i tento týden a vyjádřili ochotu plán projednat ve zrychleném řízení a schválit ho ve formě zákonu ještě do konce týdne. V pátek totiž Kongres přeruší zasedání a zahájí pravidelnou přestávku kvůli americkým prezidentským volbám. Z demokratických řad se však již začaly ozývat kritické hlasy, které požadují některé změny. Demokraté by například chtěli mít větší kontrolu, limity na platy manažerů ve firmách, od kterých vláda pohledávky vykoupí a také pomoc pro vlastníky nemovitostí z řad jednotlivců.

 „Budeme s Kongresem spolupracovat na tom, abychom zákon měli rychle schválený,“ citoval v sobotu deník Financial Times amerického prezidenta George Bushe. Zástupci ministerstva financí a členové Kongresu si dali za úkol dosáhnout přes víkend shody jak republikánských, tak demokratických kongresmanů. Výsledek jednání by měl být znám v pondělí ráno ještě před otevřením světových burz, napsal Financial Times.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat