Spojené státy zavedly nová cla na ocel a hliník 23. března. Evropská unie měla doposud z placení těchto poplatků výjimku. Brusel varoval, že v případě uvalení cel přikročí k odvetným opatřením. Ministr Ross uvedl, že jednání s EU sice přineslo pokroky, ty však nebyly dostatečné k prodloužení výjimky. Dodal, že Spojené státy chtějí v rozhovorech pokračovat.
Británie a EU zuří, na řadu přijdou vlastní opatření
Velká Británie je rozhodnutím USA hluboce rozhořčena. „Jsme velmi rozhořčeni, že se Spojené státy rozhodly uplatnit cla také na vývoz z EU,“ vyjádřil se mluvčí britské vlády.
Největším výrobcem oceli je Čína
|
Evropská unie nenechá tento krok bez reakce. USA nedává podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera unii jinou možnost než řešit věc sporem u Světové obchodní organizace (WTO). Juncker, který krok administrativy prezidenta Donalda Trumpa označil za čistý a jasný protekcionismus, doplnil, že unie také uvalí dodatečná cla na nejrůznější dovoz z USA. „Budeme bránit zájmy unie plně v souladu s mezinárodním obchodním právem,“ uvedl Juncker.
Právní postup u WTO spustí komise už v pátek, komise o tom pro případ potřeby rozhodla na svém jednání v úterý ve Štrasburku a věc byla konzultována s členskými zeměmi.
Společně s Junckerem připomněla komisařka EU pro obchod Cecilie Malmströmová, že unie v posledních měsících opakovaně nabízela americké straně diskusi o způsobech, jak podobu vzájemného obchodu zlepšit. Podmínkou však bylo právě trvalé vyjmutí z nyní spuštěných cel.
„V průběhu jednání se Spojené státy snažily využívat hrozby omezení obchodu jako páky k tomu, aby získaly ústupky od EU. To není způsob, jak obchodovat - a rozhodně ne mezi dlouhodobými partnery, přáteli a spojenci,“ uvedla Malmströmová.
Odvetu chystají kromě EU také Mexiko s Kanadou. Mexiko zavede vlastní cla na dovoz různého zboží z USA, reagovat hodlá také Kanada.
Evropská unie již dříve předložila Světové obchodní organizaci (WTO) seznam amerických produktů, na které by mohla uvalit vysoká cla jako odvetu za cla na dovoz oceli a hliníku do Spojených států. Na seznamu se nachází například rýže, brusinky, burbon, kukuřice, arašídová pomazánka či ocelářské výrobky.
České ocelárny pocítí cla jen okrajově
Na Twitteru už se k americkým akcím vyjádřil i premiér Babiš. Podle něj je to špatná zpráva pro všechny a Evropské unii nezbývá, než chránit své zájmy na půdě Světové obchodní organizace.
Tak tohle není vůbec dobrá zpráva. Spojené státy začnou od pátku uplatňovat cla na ocel a hliník z Evropské unie. Tahle obchodní válka mezi USA a Evropou poškodí všechny. Evropa musí bránit svoje zájmy na půdě WTO.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 31. května 2018
V Česku podle Svazu průmyslu a dopravy ohrožují americká cla hlavně tuzemské oceláře, kteří se obávají omezení svého vývozu a přesměrování levné oceli ze třetích zemí z amerického na evropský trh, který je pro ně nejvýznamnější. Například největší české hutní podniky, Třinecké železárny a ArcelorMittal Ostrava, čekají, že jim kvůli zavedení dovozních cel na hliník a ocel klesne prodej některých výrobků do USA. Vzhledem k objemu výroby ale toto množství nebude příliš významné a dosáhne jen jednotek procent.
„Je to nepochopitelné, protože Trump útočí na nejbližší spojence v době, kdy je potřebuje v boji proti merkantilismu a nekalým obchodním praktikám Číny, které sahají od krádeží duševního vlastnictví až po omezování práv investorů,“ uvedl ve čtvrtek statutární ředitel Ocelářské unie Daniel Urban. Rozhodnutí podle něj bude mít dopad i na české výrobce oceli, unie proto podporuje zavedení mimořádných opatření na evropské úrovni , která by korigovala příliv levné oceli ze třetích zemí.
V případě, že by se cla do USA týkala i dalších komodit, například aut, pocítili by je i čeští výrobci autodílů. Největším obchodním partnerem ČR je totiž Německo, které výrobky finalizuje i z českých subdodávek. A čtvrtina exportu automobilů z celé EU míří právě do USA.