Do zlaté daňové klece nepůjdou, říkají k americkým kartám pro boháče experti

  19:01aktualizováno  19:01
Takzvané zlaté karty, které se chystá majetným cizincům nabídnout americký prezident Donald Trump a které držitelům umožní trvalý pobyt ve Spojených státech, asi moc bohatých lidí do USA nepřilákají. Myslí si to experti na správu majetku. Důvodem jsou podle nich především obavy z vyšších daní.
USA jsou blízko dohodě o nerostném bohatství s Ukrajinou, řekl Trump na...

USA jsou blízko dohodě o nerostném bohatství s Ukrajinou, řekl Trump na konzervativní konferenci CPAC. (22. února 2025) | foto: Reuters

Trump v úterý oznámil, že se chystá současný vízový program EB-5 nahradit programem zlatých karet. Dosavadní program EB-5 je určený investorům či bohatým lidem, kteří mohou trvale přesídlit do USA, pokud v zemi investují alespoň 800 tisíc dolarů (19 milionů korun).

Trumpův vízový program zlatých karet by umožnil investorům či bohatým lidem zůstat v USA, pokud tam investují pět milionů dolarů (119 milionů korun) do amerických podniků a přispějí k tvorbě pracovních míst.

Podrobnosti k zavádění zlatých karet chce Trump zveřejnit za dva týdny. „Nevěřím, že současná prezidentova nabídka bude mít velký dopad, protože není těžké zajistit si v USA zelenou kartu, když splníte určíte podmínky,“ řekl multimilionář Bassim Haidar, který podniká v Británii a dalších zemích, ale v Británii se nenarodil.

„Zaplatit pět milionů dolarů za zlaté vízum a pak muset platit daň z vašich globálních příjmů ten účel maří,“ dodal.

Zelená karta umožňuje cizincům trvalý pobyt na území Spojených států. Po splnění určitých podmínek jim pak také umožňuje požádat si o americké občanství.

Trumpův plán přichází v době, kdy Evropská unie vyvíjí tlak na členské státy, aby stáhly nebo zpřísnily své programy, které cizincům umožňují pobyt výměnou za investici v požadované výši.

Takový postup totiž může u bohatých přistěhovalců výrazně zvýšit zájem o nemovitosti a tím i zvýšit ceny bydlení, zatímco dopady na růst hrubého domácího produktu (HDP) bývají minimální. Naopak se mohou zvyšovat rizika daňových úniků a korupce, uvedla agentura Reuters.

Počet žadatelů výrazně klesne

Vědci z britské vysoké školy LSE a z americké Harvardovy univerzity v roce 2021 uskutečnili studii na téma programů takzvaných zlatých víz v EU. Mimo jiné zjistili, že finanční prostředky generované těmito programy představují minimální podíl na celkových zahraničních investicích a mají pouze zanedbatelné ekonomické dopady.

„Vízum EB-5 využívali především obyvatelé Hongkongu a Číny, kteří vlastnili podniky v USA nebo chtěli, aby jejich děti v USA studovaly,“ řekl John Hu, který je zakladatelem společnosti John Hu Migration Consulting se sídlem v Hongkongu.

„Zvýšení požadované investice na pět milionů dolarů by odradilo mnoho čínských státních příslušníků, kteří v současné době do systému vstupují,“ dodal.

„Pokud zlaté vízum nahradí EB-5, pak celkový počet žadatelů výrazně klesne,“ řekl Hu a dodal, že globální daňové závazky byly pro bohaté lidi vždy důvodem k obavám. Trump řekl, že program zlatých karet bude otevřený pro bohaté lidi, jako jsou ruští oligarchové.

Vízový program s oficiálním názvem EB-5 Immigrant Investor Program zavedl v roce 1990 americký Kongres. Cílem bylo stimulovat americkou ekonomiku prostřednictvím vytváření pracovních míst a kapitálových investic zahraničních investorů.

Autoři: ,
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.