Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ústavní soud: Obchodníci se solární energií musí dál platit daň

Ekonomika

  10:54aktualizováno  11:41
BRNO - Zdanění fotovoltaiky zůstává v platnosti. Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení sporných paragrafů. Zdanění kritizovali solární investoři, kteří kvůli zákonným změnám přišli o značné zisky. Peníze chtějí od státu získat zpět, opakovaně kvůli tomu hrozili arbitrážemi a žalobami na ochranu investic.

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před uvedením do provozu, bude mít výkon 35 MW, což ji dělá zatím největší FVE v Česku. FVE Vepřek má rozlohu 82.5 ha foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ústavní soud dospěl k závěru, že zákonodárci mají při zachování poskytnutých garancí právo omezit státní podporu výroby energie ze slunečního záření, pokud se výrazně změní situace. Po solárním boomu k tomu prý měli relevantní důvody. Veřejný zájem na ceně energie podle ÚS převážil nad zájmy dotčených investorů a jejich očekáváním plynoucím z dříve nastavených podmínek. "Princip právní jistoty nelze ztotožnit s požadavkem na absolutní neměnnost právní úpravy; ta podléhá mimo jiné sociálně ekonomickým změnám a nárokům kladeným na stabilitu státního rozpočtu," uvedl vedoucí analytického odboru ÚS Ivo Pospíšil.

ČTĚTE TAKÉ:

Ústavní soudci ale zároveň zdůraznili, že s ohledem na individuální rozměry každého případu nemohou vyloučit svůj zásah po eventuálních stížnostech jednotlivých investorů, pro které má sporná právní úprava "rdousící efekt".

Naději na výhru soudních sporů mají malovýrobci

Naději na úspěch by teoreticky měli například malovýrobci, kteří provoz elektráren financovali z bankovních úvěrů a jsou zatíženi platbou vysokých úroků.

Podle senátorského návrhu sporné zákony zasáhly do majetkových práv investorů a jejich práva na svobodu podnikání. Vadilo jim také to, že sněmovna změny přijala ve stavu legislativní nouze. Dále upozorňovali na zpětnou účinnost norem, která podle nich neodpovídá základním náležitostem demokratického a právního státu. Dnešního vyhlášení se neúčastní žádný ze senátorů ani jejich právní zástupce Jan Kalvoda. Minulý týden se zřekli veřejného jednání a nechali soud rozhodnout při uzavřeném zasedání pléna.

Počet solárních elektráren předloni kvůli vysoké výkupní ceně zelené elektřiny výrazně vzrostl. V důsledku toho hrozilo zdražení elektřiny o více než deset procent. Aby vláda zdražení zabránila, zavedla spornou sérii opatření.

Žádné daňové prázdniny

Nejvíce kritizované opatření je odvod 26 procent z výkupní ceny a srážka 28 procent ze zeleného bonusu, tedy v podstatě zdanění elektřiny ze slunečních elektráren. Novela také zpětně prohlásila bezplatné emisní povolenky pro provozovatele elektráren za dar, a tím je včlenila do režimu darovací daně. Třetím problémem je zrušení daňových prázdnin. Před přijetím napadené novely zákona o dani z příjmu byly příjmy z výroby energie z obnovitelných zdrojů osvobozeny od daní na pět let.

Provozovatelé elektráren na výrok soudu netrpělivě čekali. Tvrdí, že jim stát nečekanou změnou podmínek zmařil podnikání a snížil zisky. Mnozí své elektrárny raději prodali. Chtějí dosáhnout toho, aby jim stát jejich ztráty nahradil.

Podle advokáta Tomáše Skoumala z advokátní kanceláře Baker & McKenzie se Ústavní soud nálezem pragmaticky postavil na stranu státu. "V důsledku jeho rozhodnutí lze očekávat, že provozovatelé solárních elektráren se nyní budou více soustředit na aktivní ochranu svých zájmů prostřednictvím žalob na ochranu investic," uvedl Skoumal.

Autoři: ,