Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ustojí Žaluda čistku v ČD Cargo? Dozorčí rada má jednat o jeho odvolání

Ekonomika

  10:44
PRAHA - Dozorčí rada Českých drah bude v pátek řešit, zda odvolá šéfa drah Petra Žaludu a celé představenstvo. Důvodem má být fakt, že před necelými dvěma týdny odvolaly dráhy bez konzultace s ministrem předsednictvo společnosti ČD Cargo.

Petr Žaluda, generální ředitel společnosti České dráhy foto:  František Vlček, Lidové noviny

Informuje o tom server iDnes.cz. "Dostali jsme pozvánku, kde je jako třetí bod odvolání týmu Petra Žaludy," potvrdil serveru člen dozorčí rady Českých drah Vladislav Vokoun. "Nechápu, proč se to navrhuje," dodal. Pod pozvánkou je podepsaný šéf dozorčí rady a náměstek ministra Jaroslav Král.

Čtěte více:


Představenstvo vedené Žaludou tvoří čtyři jeho náměstci - náměstek pro osobní dopravu Antonín Blažek, náměstek pro provoz Jiří Kolář, pro ekonomiku Michal Nebeský a pro správu majetku Milan Metzenauer.

Ministr dopravy Gustav Slamečka by podle svých slov nyní pro personální změnu nehlasoval. "Nechceme další změny, pokud by nebyly podpořené mimořádnou situací," uvedl ministr na dotaz ČTK. Podle něj situace v ČD Cargo sice nyní není lehká, ale nikoliv mimořádná.

Podle ministra neznamená zařazení bodu na program automatické odvolání. "Závisí to na tom, jak se bude situace vyvíjet do pátku," uvedl ministr. Členové dozorčí rady jsou prý odpovědní za svá rozhodnutí a ministr je nemůže zásadně ovlivnit. Sám Slamečka by podle svých slov vyčkal na výsledky mimořádného auditu, který se nyní v cargu uskutečňuje.

Návrh na výměnu přichází v době, kdy se vláda v demisi zavázala, že nebude provádět žádné personální změny. České dráhy jsou přitom nejen jednou z největších státních firem, ale současně i jedním z největších příjemců dotací.

Výsledek hlasování je podle serveru nejasný. Zatímco Žaludův tým má podporu odborářů, kteří jsou v dozorčí radě, hodně bude záležet na hlasování sociálních demokratů, například Karla Březiny nebo Jaroslava Palase.

Vedle Krále, Březiny a Palase v dozorčí radě sedí za zaměstnance Jan Bitter, Antonín Leitgeb a Vladislav Vokoun. Dalšími členy devítičlenné rady jsou Tomáš Chalánek, Zdeněk Prosek a Pavel Škvára.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?
Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?

Obezita je onemocnění, se kterým si moderní medicína umí dobře poradit. Prvním krokem na cestě ke zdravějšímu organismu by proto měla být návštěva...

Mohlo by vás zajímat