130 let

Útok na Twitter může souviset s nedávnými zákazy tureckých shromáždění v Německu a Nizozemsku. | foto: Reuters

Útok na Twitter: vzkazy jsou psané turecky, objevil se i hákový kříž

Média
  •   11:20
NEW YORK - Stovky ověřených účtů na Twitteru ve středu napadli hackeři. Jsou mezi nimi účty organizací Amnesty International a Unicef, Evropského parlamentu, mediálních firem i známých osobností, uvedla na svém webu televize CNBC.

Útočníci například označují Nizozemsko a Německo kvůli chování vůči Turecku za nacisty, vzkazy jsou psané turecky. Některým uživatelům byla u profilu změněna fotografie, objevila se tam turecká vlajka a erb Osmanské říše. Kdo stojí za útokem, zatím není jasné.

Erdogan útočil na západní země: Nizozemsko patří k soudu, Německo podporuje terorismus

Na jednom ze vzkazů, takzvaných tweetů, se objevil i hákový kříž, symbol nacistického Německa. Objevily se také hashtagy, které v překladu znamenají nacistické Německo a nacistické Holandsko, a tweet podporující tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Tweet také odkazuje na video s Erdoganem a zmiňuje datum 16. dubna, kdy se bude konat referendum, které by mělo posílit pravomoci prezidenta.

Mezi napadenými jsou profily časopisu Forbes, bitcoinové peněženky Blockchain, německého fotbalového klubu Borussia Dortmund, japonského účtu Justina Biebera či profil britského ministerstva zdravotnictví.

Podle některých uživatelů byla narušena analytická aplikace třetí strany nazvaná Twitter Counter, což umožnilo hackerům poslat řadu tweetů komukoliv, kdo používá tento software. Mluvčí Twitter Counter CNBC řekl, že jsou si této situace vědomi a vyšetřují ji. Společnost podle něj podnikla kroky, aby takovému zneužití zamezila, pokud bylo skutečně uskutečněno pomocí jejich systému.

Turecký protestující „líbá“ Erdogana.
Protest před konzulátem v Rotterdamu.

Mezi Tureckem a Nizozemskem panuje delší dobu napětí. Minulý týden označil Erdogan nizozemskou vládu za nacistickou a fašistickou. Nizozemsko o víkendu označilo tureckou ministryni pro záležitosti rodiny za nežádoucí osobu a eskortovalo ji do Německa.

Ministryně se chystala v Rotterdamu promluvit k členům místní turecké komunity a přesvědčit je, aby v dubnovém referendu o změnách turecké ústavy hlasovali pro posílení pravomocí hlavy státu. Erdogan varoval, že Nizozemsko za své aktivity zaplatí. V podobném sporu je Turecko s Německem.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás