Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Útok na WTC zasáhl i české firmy. Měly tam kanceláře

Ekonomika

  10:08
PRAHA - Jen dvě české společnosti mohou tvrdit, že teroristický útok 11. září 2001 pocítily na „vlastní kůži“. A jen jedna z nich může říci, že měla před deseti lety prostory ve Světovém obchodním centru.

Útok na Světové obchodní centrum v roce 2001 foto: Reuters

Společnost ICZ, která se zabývá informačními technologiemi, vlastnila ve 22. podlaží v severní věži dvě kanceláře. Naštěstí v jejích kancelářích ve chvíli útoku nikdo nebyl. V červenci si totiž tamní zaměstnance pražská centrála ICZ zavolala, aby společně probrali další strategii. Firma totiž zmíněné prostory zdědila po multimediální společnosti D-Data, která se k ní v roce 2000 připojila.

„Připravovali jsme nové zaměstnance, kteří měli v USA vytvořit produktové portfolio,“ řekl tehdy Zdeněk Kříž, bývalý generální ředitel ICZ. Jak sám Kříž před deseti lety přiznal, zpráva o útocích ho zastihla na schůzce s firemním partnerem.

V tu chvíli se prý všichni snažili získat jakékoliv bližší informace. „Ve světle tragédie jsou naše ztráty zanedbatelné a nedůležité,“ komentoval to Kříž a dodal, že firma měla vše pojištěné.

V té době však společnost ještě plánovala návrat do Spojených států. „V USA nakonec nepůsobíme,“ uvádí dnes Jiří Šťastný, marketingový manažer ICZ, a dodává, že důvodem byla změna strategie společnosti.

Další pomyslnou obětí byl pivovar Plzeňský Prazdroj. Jeho pivo bylo k dostání ve 107. podlaží jedné z budov. Společnost svůj tamní výčep, umístěný na prestižní adrese, využívala pro marketing, když ho prezentovala jako nejvyšší místo, kde byla plzeň čepována.

Autor:

Mohlo by vás zajímat