Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Německu uvězněná nafta se vrátí do Česka. Mohlo by se tak stát do půl roku

Ekonomika

  8:29aktualizováno  11:18
PRAHA/MNICHOV - Česko se dohodlo na vrácení zásob nafty ze skladů zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Po mnohahodinovém jednání v Mnichově se na tom dohodli zástupci české Státní správy hmotných rezerv, insolvenční správce firmy a nový majitel skladu.

Areál zkrachovalé firmy Victoriagruppe v německém Kraillingu. foto: SSHR

Nafta uvězněná v Německu je (téměř) v pořádku. Češi směli do nádrží

Areál společnosti Viktoriagruppe, kde je česká nafta za zhruba 1,2 miliardy korun uskladněna, získá německá firma Krailling Oils Development majetkově propojená s firmou Fau z Přerova.

„Dohoda byla podepsána. Zajišťuje nám, že nový majitel skladu by měl být schopen rychle, do dvou měsíců, opravit vlečku a my bychom pak mohli začít naftu odvážet,“ řekl mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka. Rychlé opravení porouchané železniční vlečky v kraillingském areálu novým vlastníkem očekává také předseda SSHR Pavel Švagr. Napsal to na Twitteru. Česko by mohlo naftu dostat do půl roku, uvedla Česká televize.

Sklad společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu.
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...

S insolvenčním správcem se Česko přelo o vlastnictví zhruba 80 milionů litrů nafty, které si do skladu v Kraillingu v minulosti uložila Správa státních hmotných rezerv, od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Insolvenční správce Mirko Möllen v polovině února umožnil Česku naftu ze skladu odvézt, nepotvrdil ale SSHR vlastnické právo k naftě. Odvoz paliva navíc komplikuje porouchaná železniční vlečka v kraillingském areálu.

Premiér Bohuslav Sobotka v úterý na setkání s novináři v Jirkově na Chomutovsku uvedl, že dohoda SSHR dává naději, že se problém nedostupné české nafty v Německu v dohledné době podaří vyřešit. Situace je podle něj poučením, že do budoucna je důležité, aby významné státní rezervy byly skladovány výhradně v tuzemsku.

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004, který v roce 2010 uzavřela SSHR. Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení správy ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

Společnost Fau byla založena v roce 1993 a je vlastníkem a provozovatelem daňového skladu v Přerově. Zabývá se zejména nákupem, výrobou, skladováním a prodejem ropných produktů s hlavním zaměřením na motorovou naftu a automobilový benzin. Roční obrat firmy činí přes 6,5 miliardy korun.

Autor:

Mohlo by vás zajímat