Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec násilí v letadle? Zaměstnanci United Airlines si budou rezervovat místa předem

Ekonomika

  17:08aktualizováno  17:22
Členové posádky společnosti United Airlines si budou muset svá místa na palubě rezervovat minimálně s hodinovým předstihem. Novými pravidly aerolinky reagují na incident z minulého týdne, při kterém ochranka násilím vyvedla jednoho z cestujících poté, co se odmítl vzdát svého místa v letadle.

Pasažér, kterého vyvlekli z letadla americké společnosti United Airlines. foto: Twitter: @Ms_HeartAttack

Členové posádky americké společnosti United Airlines si nově budou muset zarezervovat své místo v letadle minimálně hodinu před odletem. Pokud to nestihnou, budou muset vyčkat na další let. To má zabránit tomu, aby lidé, kteří si zaplatili za letenky a jsou již usazeni, museli svá sedadla opustit.

Vyražené zuby, zlomený nos. Lékař, násilím vyvlečený z letadla, zažaluje United Airlines

Podle mluvčí aerolinek Maggie Schmerinové by měla nová politika zajistit, že se případy jako ten z minulého týdne „již nikdy nebudou opakovat“. V minulosti si mohli členové posádky zarezervovat let kdykoliv, a to až do doby odletu. „Nikdo z posádky nemá právo letět místo zákazníka, který již nastoupil na palubu,“ vyjádřila se podle deníku The Washington Post Schmerinová.

Společnost doufá, že toto rozhodnutí pomůže zabránit tomu, aby se podobná událost v budoucnosti opakovala. „Je to jeden z prvních kroků k zajištění co nejlepšího zákaznického servisu,“ uvedla Schmerinová.

Šéf společnosti Oscar Munoz v souvislosti s incidentem slíbil, že do 30. dubna společnost přezkoumá pravidla pro řešení situací, kdy má let zarezervováno více cestujících, než jaký je počet sedadel. V prohlášení, které společnost vydala ve čtvrtek, dále ujistila, že již nebude využívat k vyvádění cestujících ochranku, pokud k tomu nepovedou vážné bezpečnostní důvody. Zároveň chce přezkoumat vzdělávací programy pro své zaměstnance.

United Airlines zažily nešťastný týden

Změna přišla necelý týden po nedělním incidentu v Chicagu, kdy společnost potřebovala uvolnit čtyři sedadla pro členy posádky. Poté, co nenašla žádné dobrovolníky, kteří by se vzdali svých míst v letadle, náhodně vybrala čtyři cestující, jimž nabídla finanční kompenzaci. Tři opustili letadlo bez větších námitek, nicméně čtvrtý cestující, devětašedesátiletý David Dao, se svého sedadla odmítl vzdát. Ochranka ho nakonec vyvedla násilím a muž následně musel být hospitalizován v nemocnici. Video, jež celý incident zachytilo, se rychle rozšířilo na internetu a má již přes 3 miliony zhlédnutí.

Cestující při zásahu utrpěl silný otřes mozku, přišel o dva přední zuby a měl zlomený nos. Rozsah duševní újmy prý není znám. Daoův právník Thomas Demetrio ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že jeho klient společnost pravděpodobně zažaluje, jakmile bude ukončeno vyšetřování.

Svět se posmívá United Airlines. Vznikly parodické reklamy i odkazy na Klub rváčů

Veřejnost se proti postupu aerolinek ohradila ostrou kritikou. Jejím terčem se stal mimo jiné šéf společnosti Oscar Munoz, který nejprve vyvedeného pasažéra označil za rušivého, později se ale omluvil s tím, že podobná událost se již nikdy nebude opakovat. Kromě kritiky přinesl incident i vlnu humorných narážek.

14.dubna 2017 v 19:22, příspěvek archivován: 16.dubna 2017 v 16:03

new United Airline passengers .... https://t.co/D0ElBihJXB

Tento incident však nebyl jedinou aférou, která společnost tento týden potkala. Ve stejný den na lince Houston - Calgary bodl jednoho z cestujících do ruky štír. Vypadl ze stropní přihrádky ve chvíli, kdy ji Richard Bell otevřel. „Manžel cítil něco ve vlasech. Prohrábl si je a spadl mu na stůl. Když ho chytil, bodl ho,“ řekla jeho manželka Linda pro CNN. Jak se štír na palubu dostal, není jasné. Podle společnosti United Airlines palubní personál věc okamžitě konzultoval s lékařem, který následně ujistil, že se nejednalo o život ohrožující záležitost. Aerolinky se omluvily a Bellovi nabídly odškodnění.

Minulý týden výrazně ovlivnil i akcie firmy United Continental Holdings, což je mateřský podnik United Airlines. Ty po sérii incidentů a kritiky veřejnosti výrazně ztratily na hodnotě.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat