Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Globus a Tesco prodávali ryby se zvýšeným obsahem jedovaté rtuti

Ekonomika

  17:17
PRAHA - Kontrola Státní veterinární správy odhalila zvýšené množství rtuti v uzených rybách z Itálie, které na tuzemský trh dovezla společnost Losica a následně je prodávaly obchodní řetězce Tesco a Globus. Informoval o tom mluvčí správy Petr Pejchal.
Supermarket Tesco

Supermarket Tesco foto: ČTK

Množství rtuti ve výrobcích podle něj nepředstavuje akutní nebezpečí, neodpovídá však limitům na zdravotní nezávadnost.  Řetězce byly vyzvány k okamžitému stažení zboží, což podle svého následného vyjádření učinili. Zákazníci, kteří ryby zakoupili, je mohou v prodejně vrátit, dostanou zpět peníze.

Odhalené zboží nepředstavuje akutní nebezpečí

„Státní veterinární správa provedla šetření ve skladu výše uvedené společnosti, nicméně v době kontroly již byly veškeré výrobky distribuovány do tržní sítě,“ uvedl Pejchal. Společnost Losica podle něj informovala oba obchodníky o nutnosti okamžitého stažení výrobku z oběhu.

Na jaké ryby si dát pozor:

Podle veterinářů jde o výrobky
uzený tuňák - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 5. 12. 2014,
uzený marlín - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 5. 12. 2014;
uzený tuňák - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 13. 12. 2014;
uzený marlín - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 13. 12. 2014.
Podle Pejchala se do obchodů dostalo zhruba 180 kusů rybích výrobků.

Rtuť patří do skupiny takzvaných kumulativních jedů. V závislosti na množství nahromaděného jedu v těle může způsobit zažívací problémy, potíže s ledvinami či neurologické změny. Ve výjimečných případech dochází k trvalému poškození zdraví či úmrtí.

ČTĚTE TAKÉ:

„Množství detekované rtuti v tomto případě nepředstavuje akutní nebezpečí, jedná se však o výrobek, který neodpovídá stanoveným požadavkům na zdravotní nezávadnost,“ řekl mluvčí. U tuňáka byl podle něj limit překročen zhruba 1,5krát, u marlína neboli mečouna takřka pětkrát.

„Na základě žádosti dodavatele jsme uvedený výrobek ihned stáhli z prodeje,“ řekl ČTK mluvčí řetězce Tesco Jiří Mareček. Šlo podle něj o několik desítek kusů výrobků v pěti obchodech řetězce. „Pokud někdo uvedený produkt zakoupil, může jej vrátit na kterémkoliv z našich obchodů a na základě předložené účtenky mu budou vráceny peníze,“ dodal Mareček. Řetězec zároveň jedná s dodavatelem o zjednání nápravy.

Také Globus podle své mluvčí Pavly Hobíkové ryby neprodleně stáhl. „Zákazníkům se velmi omlouváme, samozřejmě mají možnost výrobek vrátit a budou jim vráceny peníze,“ sdělila ČTK. „Zároveň jsme v kontaktu s dodavatelem, se kterým řešíme vzniklý problém,“ dodala.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat