Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Globus a Tesco prodávali ryby se zvýšeným obsahem jedovaté rtuti

Ekonomika

  17:17
PRAHA - Kontrola Státní veterinární správy odhalila zvýšené množství rtuti v uzených rybách z Itálie, které na tuzemský trh dovezla společnost Losica a následně je prodávaly obchodní řetězce Tesco a Globus. Informoval o tom mluvčí správy Petr Pejchal.
Supermarket Tesco

Supermarket Tesco foto: ČTK

Množství rtuti ve výrobcích podle něj nepředstavuje akutní nebezpečí, neodpovídá však limitům na zdravotní nezávadnost.  Řetězce byly vyzvány k okamžitému stažení zboží, což podle svého následného vyjádření učinili. Zákazníci, kteří ryby zakoupili, je mohou v prodejně vrátit, dostanou zpět peníze.

Odhalené zboží nepředstavuje akutní nebezpečí

„Státní veterinární správa provedla šetření ve skladu výše uvedené společnosti, nicméně v době kontroly již byly veškeré výrobky distribuovány do tržní sítě,“ uvedl Pejchal. Společnost Losica podle něj informovala oba obchodníky o nutnosti okamžitého stažení výrobku z oběhu.

Na jaké ryby si dát pozor:

Podle veterinářů jde o výrobky
uzený tuňák - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 5. 12. 2014,
uzený marlín - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 5. 12. 2014;
uzený tuňák - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 13. 12. 2014;
uzený marlín - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 13. 12. 2014.
Podle Pejchala se do obchodů dostalo zhruba 180 kusů rybích výrobků.

Rtuť patří do skupiny takzvaných kumulativních jedů. V závislosti na množství nahromaděného jedu v těle může způsobit zažívací problémy, potíže s ledvinami či neurologické změny. Ve výjimečných případech dochází k trvalému poškození zdraví či úmrtí.

ČTĚTE TAKÉ:

„Množství detekované rtuti v tomto případě nepředstavuje akutní nebezpečí, jedná se však o výrobek, který neodpovídá stanoveným požadavkům na zdravotní nezávadnost,“ řekl mluvčí. U tuňáka byl podle něj limit překročen zhruba 1,5krát, u marlína neboli mečouna takřka pětkrát.

„Na základě žádosti dodavatele jsme uvedený výrobek ihned stáhli z prodeje,“ řekl ČTK mluvčí řetězce Tesco Jiří Mareček. Šlo podle něj o několik desítek kusů výrobků v pěti obchodech řetězce. „Pokud někdo uvedený produkt zakoupil, může jej vrátit na kterémkoliv z našich obchodů a na základě předložené účtenky mu budou vráceny peníze,“ dodal Mareček. Řetězec zároveň jedná s dodavatelem o zjednání nápravy.

Také Globus podle své mluvčí Pavly Hobíkové ryby neprodleně stáhl. „Zákazníkům se velmi omlouváme, samozřejmě mají možnost výrobek vrátit a budou jim vráceny peníze,“ sdělila ČTK. „Zároveň jsme v kontaktu s dodavatelem, se kterým řešíme vzniklý problém,“ dodala.

Autoři: ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat