Pokud chce absolvent nastoupit do práce po prázdninách, neměl by hledání zaměstnání podcenit a vrhnout se na něj hned po ukončení studia. „Většina firem při výběru zaměstnanců provádí vícekolové výběrové řízení, které většinou trvá kolem dvou měsíců,“ řekl serveru Lidovky.cz Luboš Rejchrt z personální agentury Grafton.
Máte vynikající kvalifikaci a zkušenosti, ale stydíte se? Je možné, že vás u pracovního pohovoru trumfne někdo jen kvůli tomu, že se chová jako narcis. Více zde: |
„Jestliže začne absolvent hledat po prázdninách, nástup do práce se může uskutečnit až po novém roce, protože v listopadu a prosinci většina firmě nové pracovníky nenabírá,“ míní Rejchrt.
Uplatnění najdou především mladí lidé, kteří už mají za sebou nějaké pracovní zkušenosti. „Obecně platí, že praxe získaná v průběhu studia otevírá více dveří k prvnímu zaměstnání po studiu, i když je jasné, že některé obory studia a zaměstnání jde jen těžko sloučit,“ dodává Rejchrt.
Značná část absolventů ale nikde v předpokládaném oboru nepracovala. „Vůbec žádnou pracovní zkušenost nemá zhruba necelá čtvrtina. Prokazatelnou praxi v oboru, který se vztahuje k zaměření jejich studia, případně ke hledané práci, má jen přibližně třetina mladých lidí,“ řekl Tomáš Dombrovský, analytik portálu Jobs.cz.
Praxe je pro většinu zaměstnavatelů podstatná. „Absolventy, kteří ji mají, preferuje bezmála 80 % firem,“ cituje průzkumy Dombrovský.
Zapomeňte na fotky v plavkách
I bez praxe ale existuje možnost zaujmout potencionálního zaměstnavatele. „Je vhodné vyzdvihnout třeba vzdělání. Velmi oceňované jsou také aktivity, kterým se absolventi věnují v rámci svého volného času. Patří mezi ně například zájmové skupiny, nevýdělečná činnost nebo účast na speciálních projektech,“ radí pracovní konzultantka Miroslava Břoušková.
K tomu, aby životopis v záplavě konkurence zaujal, může pomoc i příjemná fotografie. „V první řadě se uchazeč musí podívat, komu ty fotky posílá. Fotka by měla být umístěna nejlépe v levém nebo pravém rohu a v pasovém formátu. Pravidlem je, aby bylo člověku vidět do obličeje,“ líčí personalistka Barbora Limanová.
S fotkami se personalistům stávají ale i kuriózní situace. Někteří lidé si zaměstnavatele pletou třeba s módní agenturou. „Stává se, že přijdou třeba fotky ženy v plavkách ve formátu A4. Personalisté jsou z mé zkušenosti většinou ženy, tak je to moc neohromí,“ popisuje Limanová.
Absolventi by se měli v životopisech vyvarovat hlavně gramatických a stylistických chyb. Mezi nejhorší prohřešky pak platí, když uchazeč cíleně lže.