Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Může prezident blokovat vlastní občany? Uživatelé Twitteru žalují Donalda Trumpa

Ekonomika

  6:48
NEW YORK - Skupina uživatelů Twitteru se rozhodla zažalovat americkou hlavu státu Donalda Trumpa a dva komunikační proudy Bílého domu. Argumentem bylo porušování jejich ústavních práv tím, že je Donald Trump blokuje ze svého osobního účtu poté, co ho veřejně pod jeho příspěvky kritizovali, byť prezidentovy Tweety mluvčí Bílého domu Sean Spicer nazval „oficiálním prohlášením“.

Donald Trump (ilustrační snímek) foto: Reuters

Žaloba byla podána u federálního soudu v New Yorku v úterý, a tvrdí, že Trumpův účet @realDonaldTrump, představuje „veřejné fórum pro komunikaci prezidenta, popřípadě směrem k prezidentovi či o něm samém“. Žalobci požadují soudní příkaz, který vyžaduje, aby Trump odblokoval jejich účty a přestal blokovat ostatní na základě jejich názorů.

Trumpovy tweety by se měly archivovat, navrhuje americký poslanec

„Je to jako bránění lidem u vstupních dveří na setkání městské rady, protože dříve kritizovali jejich politiku,“ řekla Katie Fallow, senior advokátka Institutu Knight First Amendment, který byl založen v roce 2016 na Kolumbijské univerzitě. Právě ona zastupuje zablokované uživatele na Twitteru.

Soudní proces předkládá nové právní teorie o projevech a občanské účasti v době, kdy je Twitter pravděpodobně primárním prostředkem veřejné komunikace využívaným prezidentem Spojených států. Trumpův osobní účet má více než 33 milionů sledujících a jeho tweety obecně mají tisíce odpovědí. Zahraniční média upozorňují ale i na to, že také z části vévodí zpravodajskému cyklu a nastavují program pro veřejnou diskusi, napsal server deníku The Guardian.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer je v soudním procesu oficiálním obžalovaným společně s ředitelem sociálních sítí Danem Scavinem. Právě Spicer řekl, že Trumpovy tweety by měly být vnímány jako „oficiální stanoviska“.

Není to o Twitteru, ale o demokracii

Jedním ze žalujících je i chirurg na praxi z hlavního města státu Tennessee Nashvillu Eugene Gu, který byl Donaldem Trumpem zablokován 18. června po tom, co veřejně na svém twitterovém účtu zapochyboval o schopnosti hlavy státu být prezidentem. Blokaci si ‚vysloužil‘ po komentování obecně probíraného překlepu v jednom z prezidentových tweetů, kde využil nesmyslné slovo covfefe. Ve svém komentáři Gu podotknul, že stejný člověk, který si po sobě nepřečte svůj Twitter má na starosti i tlačítko k nukleárním zbraním.

„Přišel jsem na to, že můžu být slyšen mnoha lidmi, a že můj hlas něco znamená, i když jsem nebyl celebrita nebo politik,“ řekl Gu pro britský deník The Guardian. „Teď mám extrémně omezený přístup k veřejným fórům, kde jsem mohl být vyslechnut. Cítím se odříznutý a ve své vlasti je se mnou zacházeno jako s outsiderem,“ dodal.

Další žalobkyní je Holly Figueoeroa, která pro americký deník The Washington Post dodala, že „tohle není jenom o Trumpovi a ani o Twitteru,“ řekla. „Je to o zaručení toho, že nové komunikační platformy v době, kdy více politiků využívá služby sociálních sítí a ty se tak stávají důležitým komunikačním kanálem, jsou vyvinuté tak, abychom neztratili naši schopnost participovat v demokratizačních procesech a uplatnili naše práva na změny.“

Moderní veřejné náměstí

Někteří právní zástupci byly poněkud skeptičtí ohledně argumentu, že by Twitter měl být považován za veřejné fórum. Ale Katie Fallow z Institutu Knight First Amendment uvedla, že její důvěra v tento případ byla podpořena rozsudkem Nejvyššího soudu ze dne 19. června, který jednohlasně odsoudil zákon ze Severní Karolíny, který zakazoval předešlým registrovaným sexuálním delikventům přístup na stránky sociálních médií.

Soudce Anthony Kennedy popsal sociální média jako „moderní veřejné náměstí“ a zmínil užitečnost Twitteru pro Američany. Mohou tak „navrhovat své volené zástupce a jinak se s nimi přímo angažovat“. Pro deník The Guardian dodal, že „zatímco bylo dříve komplikovanější rozpoznat to nejdůležitější místo (v prostorovém smyslu) pro výměnu pohledů na věc a názorů, dnes je odpověď jasná – je to kyberprostor – nejrozsáhlejší demokratické fórum na internetu obecně a především na sociálních sítích“.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat