Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RegioJet zrušil stevardy v autobusech. Při cestě do zahraničí nemají výjimku jako řidiči

Ekonomika

  13:09
PRAHA - RegioJet kvůli omezením v mezinárodním cestování v autobusech ruší profesi, která se pro žlutého dopravce stala symbolem. Po vnitrostátních linkách opustí stevardky a stevardi také veškeré zahraniční autobusové spoje.

Typicky žlutý autobus společnosti Student Agency. foto: Student Agency

Většina stevardek a stevardů, na něž si cestující žlutých autobusů zvykli, podle serveru Zdopravy.cz už dostává výpověď.

Podle mluvčího mateřské firmy Student Agency Aleše Ondrůje změny u personálu v autobusech souvisí se současnou situací. „V řadě zemí je nemůžeme na mezinárodní linky vůbec nasazovat. Nevztahují se na ně výjimky, jako mají řidiči,“ vysvětlil pro server. 

Šoféři totiž v zemích, v nichž je vyžadována po příjezdu z Česka karanténa, spadají do skupiny výjimek, takové úlevy ale pro stevardy a stevardky autobusových linek neplatí.

Podle Ondrůje nutnost propustit svůj palubní autobusový personál společnost mrzí. „Přes léto se provoz úspěšně vracel k původnímu fungování, situace se ale bohužel opět dramaticky zhoršila,“ řekl. 

Dopravce se snaží udržet alespoň stávající rozsah provozu a služeb, a to znamená i osekání nákladů. Pokud se vrátí situace do normálu, bude dopravce řešit opětovný návrat stevardek a stevardů zpět na paluby autobusů.

Ve vlacích, ve kterých mají stevardky a stevardi i dopravní povinnosti, palubní personál podle Zdopravy.cz zůstane, a proto se na něj například při překračování hranic vztahují výjimky. 

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat