Zápis z velikonoční kontroly, který mají Lidovky.cz k dispozici, popisuje výskyt vody na různých místech dosud neotevřeného pražského tunelu. Technologové z ČKD Praha DIZ a správci stavby z IDS ji našli na desítkách míst.
Tunel Blanka by se měl pro veřejnost otevřít 15. září. Do té doby v něm musí ČKD Praha DIZ vyměnit patnáct kilometrů kabelů, které nevratně poničila voda. Ostatní zatím normě – byť na hraně – odpovídají.
„Průsak vody z kabelové šachty do jižní TCH (tunelové chodby – pozn. red.), na podlaze v rohu propojky se vytváří kaluž vody. Voda z šachty kape na kabely technologie,“ stojí mimo jiné v zápise pořízeném po této pochůzce.
VÍCE O BLANCE |
Zápis popisuje hladinu vody na různých místech. Včetně toho, že na několika z nich bylo nutné kabelové vedení svázat drátem a přichytit k poklopům šachet. Celkem kontroloři odhalili 60 šachet (z celkových několika set), v nichž se v nějaké podobě vyskytla voda.
Závěry kontroly z pátku 3. dubna potvrdil i projektant Blanky, společnost Satra. „Ve 40 šachtách bylo vlhko a ve dvaceti byla voda. Na pochůzce jsem nebyl, tak přesně nevím, v jakém rozsahu to bylo. Ale pokud je té vody takhle málo, pak by to nemělo znamenat vůbec nic,“ uvedl výrobní ředitel Satry Alexandr Butovič.
Kabely použité v tunelu Blanka, sloužící mimo jiné pro napájení světelné signalizace, by tedy podle něj poškozené být neměly. Pomyslný poplach po zjištěních z kontroly zatím nevyhlásil ani správce stavby. Nicméně zakročil.
PRŮSAKY V TUNELU
Výňatky ze zápisu kontroly ze 3. 4. 2015.
|
„Nezaznamenali jsme žádný výjimečný stav ohledně průsaků vody do chodníkových kabelových chrániček. Nařídili jsme pročištění průchodek, včetně kamerových zkoušek. Na základě výsledků je povolována pokládka nových kabelů,“ řekl mluvčí správce stavby IDS Pavel Kočiš.
Podle něj jsou prohlídky průsaků pravidelné, aby prostředí pro pokládku kabelů odpovídalo projektové dokumentaci. Svody průsaků podle potřeby zajišťují lidé ze stavební firmy Metrostav.
Pravdou je však také to, že voda se do Blanky dostává v mnohem větším množství, než by měla. A v minulosti už kabely poškodila.
Porušování norem dokládají mimo jiné zápisy z pravidelných kontrolních dnů. Do nich zástupci dozorčí společnosti IDS opakovaně zapsali, že přítomnost vody v tunelovém komplexu neodpovídá požadavkům projektu a v takovém stavu není možné stavbu převzít.
Hrozí další odklad?
Zatím stále platí datum (mnohokrát odloženého) otevření stavby za 37 miliard, které na začátku dubna oznámili zástupci správce stavby a hlavního města jakožto investora. Tedy 15. září.
DOHODA O BLANCE
|
Dodavatel technologií ale v souvislosti s dalšími nálezy vody varuje, že může dojít k poškození dalšího kabelového vedení. A tedy i ke zpoždění oproti slíbenému termínu.
Tvrdí, že u řady kabelů poklesly jejich izolační vlastnosti na kritickou úroveň a jen tak tak odpovídají předepsaným požadavkům. Tedy že můžou přestat fungovat.
„Jejich izolační vlastnosti poklesly více než 75tísíc krát (ze 150 tisíc megaohmů až na dva megaohmy). Praha je zatím měnit nechce. Pokud se v těchto prostorách opět vyskytne trvaleji voda nebo vlhkost, může dojít k jejich dalšímu poškození i pod hodnoty normy,“ prohlásil mluvčí ČKD Praha DIZ Karel Samec.