Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Znát svá spotřebilská práva je v boji s podvodníky klíčové

Evropa

  17:41
PRAHA - Zdeňka T. se nechala pod tlakem přemluvit k uzavření spotřebitelského úvěru. Když si vše v klidu promyslela, rozhodla se využít své právo a podepsanou smlouvu zrušit. I přes soudní tahanice s prodejcem vše dobře dopadlo, soud dal paní Zdeňce za pravdu a nechtěného břemene ji zbavil.
Úvěr

Úvěr foto: MAFRA - Tomáš Krist

Jedním ze základních práv, která spotřebitelům v celé Evropské unii garantuje směrnice týkající se spotřebitelského úvěru, je právo odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 kalendářních dnů od podpisu. To se může hodit jak v případě, že máte o podepsané úvěrové smlouvě sebemenší pochybnosti, tak i tehdy, když se rozhodnete, že úvěr nakonec jednoduše nebudete potřebovat.

Příběh Daniela S.: Nevinná půjčka? Něco takového už nikdy nechci zažít

Příběh paní Zdeňky T. začíná stejně jako zkušenosti stovek dalších lidí – podomní obchodník využil důvěry a nezkušenosti staré paní a prodal jí multifunkční vysavač, složitý přístroj, jehož cena výrazně převyšovala to, co si mohla Zdeňka z důchodu dovolit. „Vysavač vypadal pěkně a šikovně, ale celé to bylo hrozně narychlo. Musela jsem se rozhodnout hned, a když jsem řekla, že nemám peníze, přesvědčil mě prodejce, že to není žádný problém, že mohu vysavač splácet postupně a nebude mě to nic stát,“ začíná vyprávění paní Zdeňka T.. Než se nadála, už podepisovala smlouvu o spotřebitelském úvěru, aniž by měla čas přečíst si podmínky nebo se s kýmkoli poradit.

Máte právo do 14 dnů odstoupit

„Hned po odchodu prodejce jsem začala o svém unáhleném rozhodnutí pochybovat. Nový vysavač byl moc velký a těžký, špatně se mi s ním pracovalo. Navíc jsem se začetla do smlouvy o půjčce a zjistila jsem, že jí vlastně vůbec nerozumím. Dostala jsem strach – vždyť ani nevím, komu budu své peníze posílat a jestli se někde neztratí,“ pokračuje Zdeňka T.

Naštěstí věděla, že má ze zákona právo od smlouvy do 14 dnů od podpisu odstoupit. Hned druhý den poslala vysavač zpět prodejci a úvěrovou společnost informovala o odstoupení od kupní smlouvy. Tím však bohužel její starosti neskončily. Obě firmy – prodejce zboží i úvěrová společnost – odmítly výpověď akceptovat a dál vedly Zdeňku T. jako dlužníka.

„Byla jsem zoufalá, věděla jsem, že právo odstoupit od smlouvy mám, ale nevěděla jsem, jak se ho domoci. Naštěstí mi pomohli v Poradně při finanční tísni. Potvrdili mi, že jsem postupovala správně a bezplatně pomohli s administrativou. Soud moje právo uznal a já jsem si odnesla zkušenost, že než cokoli podepíšu, nejdřív si vše pořádně přečtu, poradím se a už se nenechám do ničeho tlačit,“ uzavírá vyprávění Zdeňka.

Zdeňce T. pomohlo, že hned zpočátku neztratila hlavu a věděla, jak postupovat. Bohužel patří zatím stále k výjimkám. Jak ukázal průzkum, který pro Evropskou komisi provedla společnost TNS na jaře letošního roku, základní práva týkající se spotřebitelského úvěru, zná velmi dobře pouze 17 % dotazovaných. Nejnižší je přitom právě povědomí o možnosti odstoupit od úvěrové smlouvy bez udání důvodu do 14 kalendářních dnů od jejího podpisu.

Příběh paní Zdeňky je jasným důkazem toho, že znát alespoň svá základní práva v oblasti úvěrů by měl každý spotřebitel, protože mu to může výrazně pomoci v případě nečekaných potíží.

Informační kampaň Evropské komise

Evropská komise realizuje informační kampaň s cílem zvýšit povědomí o právech spotřebitelů v oblasti spotřebitelských úvěrů. Ta cílí primárně na mladé lidi ve věku 18–35 let, kteří uvažují o svém prvním spotřebitelském úvěru a mohli by potřebovat relevantní informace. Kampaň probíhá ve spolupráci s více než dvaceti lokálními partnery z řad spotřebitelských asociací, neziskových organizací a poskytovatelů úvěrů.

Více informací o kampani naleznete na internetu.

Připojte se ke kampani na sociálních sítích: @EU_Consumer a @ZEK_Praha

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...