Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V březnu začne platit librová mince s 12 hranami. Bude nejbezpečnější na světě

Ekonomika

  20:15
LONDÝN - V Británii vstoupí 28. března do oběhu nová mince v hodnotě jedné libry (32 Kč), která místo kulatého tvaru bude mít 12 hran a více bezpečnostních prvků. Současná kulatá jednolibrovka bude legálním platidlem spolu s novou, bezpečnější mincí do 15. října.

Nová jednolibrová mince má 12 hran a více bezpečnostních prvků. foto: The Royal Mint

Je to poprvé za více než 30 let, kdy librová mince mění svou podobu, uvedla na svých stránkách BBC. Stará mince se stala problematickou, protože je snadné ji kopírovat. V oběhu tak je velké množství falešných mincí.

Británie přechází na plastové bankovky, první se změní pětilibrovka

Vytvoření nové mince bylo oznámeno v roce 2014. Královská mincovna, která vytváří mince, uvedla, že nová librová mince bude nejbezpečnější mincí na světě a bude obtížnější ji falšovat.

Nová mince má několik bezpečnostních prvků, které mají zabránit jejímu falšování. Předně je to tvar a použití dvou kovů - vnitřní kruh je z poniklované slitiny stříbrné barvy a vnější je zlatý, z niklu a mosazi. Má obrázek jako hologram, který se mění od symbolu pro libru na číslo jedna, když se na minci díváme z různých úhlů.

Na okraji lícové strany mince je miniaturním písmem nápis ONE POUND a na rubové straně je vyznačen rok výroby mince. Na jednotlivých stranách mince z boku budou střídavě vyfrézované drážky. Mince má i skrytý bezpečnostní prvek, který má zabránit padělání, jeho detaily však nebyly zveřejněny.

Vláda vyzvala obyvatele, aby v termínu platnosti obou mincí používali své librové mince nebo je uložili do banky. Odhaduje se, že v pokladničkách Britů je v mincích kolem 1,3 miliardy liber (41,5 miliardy korun) a zhruba třetinu tvoří mince v hodnotě jedné libry. Část z vrácených mincí bude roztavena a použita k výrobě nové verze.

Není to ale jediná změna, kterou představila Bristká centrální banka. Minulý rok již představila plastovou pětilibrovku. Současný bavlněný papír nahradil plast, konkrétně polymer. Velká Británie se tak v září stala další zemí, která pomalu ustoupila od papírových platidel.

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....