Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Británii budou karty mňoukat. V Česku přijde jen zpráva a pípnutí

Ekonomika

  11:45
LONDÝN/PRAHA - Jakýkoliv majitel kočky dosvědčí, že tento domácí mazlíček dokáže svého majitele zpražit jen samotným svým pohledem a dát mu jasně najevo svou přítomnost. Teď se britský technologický startup Anna, pokouší využití tohoto respektu k těmto domácím mazlíčkům. Pokaždé když majitel zaplatí s platební kartou této společnosti, tak ta „mňoukne“.
Platební karty (ilustrační foto).

Platební karty (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Anna, která se zabývá správou financí klientů primárně z řad malých a středních firem, nabízí aplikaci, kartu a podnikatelský účet. Právě při platbě kartou aplikace v telefonu zamňouká.

Společnost přitom s nápadem přišla po konzultaci se „zvířecí psycholožkou“ Ellenou Hinsonovou.

Mňoukání má přimět k zodpovědnosti

Podle společnosti má devadesát procent firem problémy se správným řízením svých financí. Nepříjemný zvířecí zvuk při každé platbě má pak majitele přinutit, aby si každou útratu pořádně promyslel. „Mňoukání je skvělý způsob komunikace – je krátké, pronikavé, ale ne rušivé, a zároveň nás okamžitě upozorní, že kočka něco potřebuje,“tvrdí Hinsonová.

Banky nabízejí platební karty už prvňákům. Odborníci varují, že je to brzo

Nejde rozhodně o nový koncept. S podobným, avšak méně elegantním řešením, přišla před časem i britská bank HSBC

Finanční dům přišel s „pošťuchovací“ službou v rámci bankovní aplikace. Ta klientům automaticky posílá zprávy například ve chvíli, kdy přečerpají peníze na svém bankovním účtu, či je upozorní, když se jejich spotřební návyky vychýlí oproti normálu.

Ostatně to, že bankovní aplikace posílají upozornění svým klientům o provedení platby, či změně na účtu, nabízí i většina tuzemských bank.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!