Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Masivní propouštění v Británii: o místo přišlo za tři měsíce 370 tisíc lidí

Britský ministr financí Rishi Sunak. foto: Reuters

Londýn - V Británii v tříměsíčním období do konce října přišlo o práci rekordních 370 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 4,9 ze 4,8 procenta v předchozím tříměsíčním období do konce září. Oznámil to v úterý britský statistický úřad (ONS). Nárůst míry nezaměstnanosti byl ale méně výrazný, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali zvýšení na 5,1 procenta.
  9:42aktualizováno  14:10

K růstu míry nezaměstnanosti přispěly přípravy britských podniků na to, až skončí platnost státního programu na podporu zaměstnanosti, který se ale vláda nakonec rozhodla prodloužit až do března příštího roku.

Divoký brexit na dohled? Jednání o obchodních vztazích mezi EU a Británií skončila bez úspěchu

„Celkově vidíme pokračování současného trendu v podobě dalšího ochabování trhu práce,“ uvedl ředitel ekonomických statistik ONS Darren Morgan. Upozornil, že podle nejnovějších měsíčních údajů byl počet zaměstnanců na výplatních páskách v listopadu o více než 800 tisíc nižší než v únoru, tedy v období před začátkem pandemie. Více než třetina tohoto poklesu připadala na pohostinský sektor, který byl obzvlášť tvrdě zasažen šířením koronaviru.

Státní program na podporu zaměstnanosti měl původně vypršet na konci října a ministr financí Rishi Sunak výzvy k jeho prodloužení nejprve odmítal. Druhá vlna šíření koronaviru ho však přiměla, aby program na poslední chvíli prodloužil o jeden měsíc. Krátce poté následovalo prodloužení programu až do konce března.

„Poskytne to záchranné lano pro mnoho pracovních míst během obtížných zimních měsíců. Velkou otázkou však zůstává, co se bude dít potom,“ uvedl hlavní ekonom podnikatelského sdružení Institute of Directors Tej Parikh. Zároveň vyzval vládu k novým opatřením na podporu tvorby pracovních míst, například ke snížení příspěvku zaměstnavatelů na sociální pojištění pracovníků. Upozornil, že jistou naději přináší zahájení očkování proti koronaviru, to však podle něj automaticky neodstraní škody, jež pandemie napáchala v podnikatelském sektoru.

Britská centrální banka předpokládá, že míra nezaměstnanosti pravděpodobně dosáhne svého vrcholu ve druhém čtvrtletí příštího roku, ve kterém by se mohla vyšplhat na téměř osm procent. Před začátkem koronavirové krize přitom sestoupila až na 3,8 procenta, nejníže od roku 1975.

Britská ekonomika nyní kromě pandemie covidu-19 čelí nebezpečí, že se Londýnu nepodaří uzavřít s Evropskou unií dohodu o uspořádání vzájemných obchodních vztahů od příštího roku.

Autor: