Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Bystřici se otevře expozice historických aut Tatra

Ekonomika

  7:00
BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM - Expozice automobilových veteránů převážně značky Tatra bude v pátek otevřena v Bystřici nad Pernštejnem. V bývalém lihovaru si lidé budou moci prohlédnout desítky starých vozidel ze sbírek tamního veterán klubu, ale i dobová dětská šlapací autíčka.

Ilustrační foto foto: www.ntm.cz

Depozit klubu bude otevřen veřejnosti až do konce tohoto měsíce. Znovu bude zpřístupněn v příštím roce, řekl v pondělí František Prosecký z Veterán Tatra klubu.

Vystaveno bude kolem 30 osobních aut a vojenská technika, včetně nákladních aut. Nejstarší tatrovky pocházejí z roku 1928. Osmadvacátý rok je ve sbírce zastoupen třikrát; jedním z těchto exponátů je pohřební vůz. "Je tam i vojenské auto a hasičské auto. Ale všechno je to na podvozcích větších osobních aut," uvedl Prosecký. Šlapacích autíček bude v depozitu k vidění kolem dvou desítek.

Z lihovaru výstavní plochou pro veterány

Staré hračky budou na výstavě ještě bohatěji zastoupeny v příštím roce, pokud se klubu podaří sehnat peníze na další bezpečností zajištění. "Auta a motorky, to není jen tak na ukradnutí. Ale jestliže vystavíte hračku, která se dá vzít do igelitky a ona ve skutečnosti stojí to, co to velké auto, tak tam už je to potřeba mít pořádně pojištěné," vysvětlil Prosecký.

Bývalý lihovar stojí kousek za náměstím. Na jeho úpravy přispěla klubu 200.000 korunami bystřická radnice, podobnou částku přidal kraj.

Přestřižení pásky u nové expozice se uskuteční v pátek v 16:00. O den později bude Bystřice hostit osmý ročník Memoriálu Františka Proseckého. Na tento sraz historických vozidel minule přijelo ke 200 veteránů - osobních aut, motorek, traktorů, nákladních vozů i autobusů. Ve městě se rovněž znovu setkají majitelé šlapacích autíček. K expozici tatrovek bude návštěvníky v sobotu vozit z náměstí dobový autobus.

Autoři: ,

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.