Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

V Cannes uspěla sporná česká reklama

Lev z Cannes patří v reklamním světě k nejvýznamnějším oceněním. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lev z Cannes patří v reklamním světě k nejvýznamnějším oceněním. | foto: Reprofoto

CANNES/PRAHA Na světovém festivalu reklamy v Cannes zatím zabodovala jediná česká kampaň. Shodou okolností legislativně sporná.

Česká reklama postoupila na mezinárodním festivalu reklamy v Cannes do boje o ceny s jedinou kampaní. Ta se zato umístila hned ve dvou z dosud hodnocených kategorií.

Na šesti seznamech finalistů v kategoriích Direct, Promo, Media, Press, Outdoor a Radio tak dvakrát figuruje kampaň pizzerie Coloseum od agentury Mark BBDO. Ještě se však čeká na vyhlášení dalších kategorií v oblasti internetové reklamy, designu a prestižní filmové a televizní reklamy, kde mohou bodovat další české kampaně. Trofej by do Prahy mohli přivézt i mladí kreativci soutěžící zvlášť.

Reklama s právními otazníky
Reklamní agentura Mark BBDO získala nominace v kategoriích Promo a Media, v obou případech za netradiční kampaň „Nejlepší pizza ve městě“ pro síť restaurací Pizza Coloseum. Kampaň proběhla v loňském roce v několika pizzeriích v Praze. Poslíček Pizzy Coloseum obešel během dvou večerů konkurenční pizzerie s tím, že prý hledá hosta, který si pizzu Coloseum objednal na večeři i do konkurenční restaurace.

Kampaň proběhla v září a v prosinci 2007, poslíčka v konkurenčních pizzeriích „zajišťovali“ i dva lidé z agentury v roli hostů.  Celou akci agentura také natočila skrytou kamerou a sestřih z ní posléze umístila volně na server Youtube.

Spot "Nejlepší pizza ve městě"


Právě to ale může být i právní problém. Na videu jsou totiž jasně identifikovatelní také běžní hosté a personál zmíněných restaurací, kteří přitom k žádnému svému účinkování v reklamě nedali souhlas.

„To video je pouhý záznam celé akce, tedy dokument. Svolení zachycených tak pochopitelně není nutné. Reklamou byla vlastní akce,“ uvedl pro LN Martin Charvát, bývalý kreativní ředitel Mark BBDO, který se loni na celém projektu podílel. Stejný názor zastává i zmíněná agentura: „Akce probíhala jako reklamní promo. Není to televizní spot, video bylo natočeno pouze jako dokumentace k celému projektu,“ sdělila LN Alena Pelcová z Mark BBDO.
Podle oslovených právníků však situace není tak jednoduchá.

„Podle mého názoru jde bohužel o porušení ustanovení § 12 občanského zákoníku, které slouží k ochraně osobnosti,“ konstatuje jednoznačně advokát Petr Kůta. „Obrazové a zvukové záznamy fyzické osoby mohou být použity pouze s jejím svolením. Výjimka z této zásady platí pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové a rozhlasové a TV zpravodajství.

Mám zato, že v tomto daném případě jde o spot, který má reklamní charakter, neboť slouží k propagaci a podpoře konkrétní pizzerie a jejích produktů tak, jak stanoví ve své definici zákon o regulaci reklamy. Důvodem je zejména to, že se v daném spotu objevuje název a logo konkrétní pizzerie,“ dodává. Stejné stanovisko zastává i Michaela Seewaldová z advokátní kanceláře Winter. Pokud by se tedy některý z natočených účastníků večera rozhodl reklamu právně napadnout, měl by pravděpodobně šanci.

Rekordní počet přihlášek
Právě probíhajícího 55. ročníku Cannes Lions se účastní 28 000 prací z 85 zemí světa, což je rekordní počet. O ceny se utkají v deseti kategoriích, mezi něž letos přibyla nová kategorie Design Lions. Festival probíhá do 21. června.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!