Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Německé dráhy začaly obnovovat provoz, ranní stávka ale naruší jízdní řád po celý den

Německý cestující uvízl na nádraží během stávky vlaků společnosti Deutsche Bahn... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý cestující uvízl na nádraží během stávky vlaků společnosti Deutsche Bahn... | foto: Reuters

Berlín Německé dráhy od 9:00 SEČ postupně obnovují provoz, který byl od brzkého rána výrazně omezen kvůli výstražné stávce zaměstnanců. Rušení spojů nebo velká zpoždění ale společnost Deutsche Bahn (DB) očekává po celý den. Uvedla to na Twitteru. Výpadky postihly i spoje s Českem.

„Stávku (odbory) EVG od 9:00 ukončí. Vlaky budou brzy znovu jezdit,“ uvedla krátce před 9:00 Deutsche Bahn na sociální síti.

Odbory, které zastupují kolem 160 000 zaměstnanců, čtyřhodinovou výstražnou stávku zahájily v 5:00. Německé dráhy se kvůli ní kolem 6:30 rozhodly úplně zastavit dálkovou dopravu na celém území spolkové republiky, což pocítily statisíce cestujících. Jednou z nich byla i česká turistka Radka Zítková, která se ráno chtěla vlakem vrátit z Berlína.

„Ráno jsem vyrážela na nádraží s asi 40minutovou rezervou, protože jsem předpokládala, že bude přeplněné metro kvůli zrušeným regionálním spojům, kterými hodně lidí do Berlína jezdí za prací,“ řekla v pondělí. Brzy ale - tak jako mnoho dalších lidí - zjistila, že berlínské metro kvůli obrovskému náporu cestujících kolabuje. „Lidé se nemohli vejít do některých přeplněných spojů, občas trochu tekly nervy, lidé volali do práce, že nestíhají,“ vylíčila situaci. Sama nakonec do Česka vyrazila autobusem, protože její vlakový spoj byl zrušen.

Od rána už bylo kvůli stávce odřeknuto několik vlaků v obou směrech na tratích Praha - Hamburk a Děčín - Kiel. Vlaky z Prahy do Berlína pak končí v Děčíně. Problémy mohou být také na lokálních tratích u Aše a Chebu. Komplikace se očekávají i odpoledne, kdy je podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského zřejmě nutné počítat s rušením dalších spojů. ČD vrátí případně zájemcům celou cenu jízdného. Pokud má cestující jízdenku vázanou na konkrétní vlak do Německa, může v pondělí k cestě výjimečně využít jakýkoliv jiný spoj.

I když už se ve spolkové republice vlaky postupně rozjíždějí, řada spojů se po 9:00 ještě do pohybu nedala. Své aktuální zkušenosti sdílejí lidé na sociálních sítích. Uživatel Joe Miller uvedl, že ve vlaku, který se ani nepohnul, sedí už 3,5 hodiny. Další uživatel Colin McShane zase napsal, že kvůli výpadku musel zaplatit 200 eur (5170 korun), aby se taxíkem dostal na letiště ve Frankfurtu nad Mohanem.

Právě v řadě regionálních metropolí stávka také způsobila vážné problémy. Vedle Frankfurtu to bylo třeba v Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Mnichově nebo Norimberku. Výrazně postižené bylo celé Bavorsko nebo nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Tam se problémy na železnici přelily i na silnice, protože řada lidí raději vyrazila autem. Ráno zde bylo hlášeno celkem 423 kilometrů ucpaných komunikací nebo pomalu popojíždějících kolon.

Odbory EVG železničáře k výstražné stávce vyzvaly poté, co se s DB nedohodly na zvýšení platů. EVG, která nevylučuje další výstražné stávky, požaduje 7,5procentní růst mezd a má také požadavky ohledně pracovní doby a práce o svátcích. Vedení DB nabízelo 5,1procentní nárůst ve dvou krocích a jednorázovou platbu ve výši 500 eur (12 917 korun).

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...