Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku se začnou vyrábět disky Blu-ray, první v regionu

Ekonomika

  10:45
PRAHA/LODĚNICE - Největší a první výrobce CD a DVD ve střední a východní Evropě GZ Digital Media se chystá na další primát. Do dvou let chce jako první v regionu zavést výrobu Blu-ray disků. Do zavedení nové technologie a rozšíření současné výroby firma během následujících třech let investuje více než čtvrt miliardy korun.

Blu-ray není jen na filmy. Na dvouvrstvý disk lze nahrát 50 gigabytů dat. Skoro šestkrát více než na dvouvrstvé běžné DVD. foto: AFP

"Poptávka po Blu-ray nosičích v následujícím období výrazně poroste tak, jak si stále více lidí bude pořizovat nové typy přehrávačů," zdůvodnil rozhodnutí firmy Vladimír Modrý, ekonomický ředitel GZ Digital Media. Technologie na výrobu Blu-ray disků se ve firmě může začít zavádět již příští rok a na plný výkon by linka měla naběhnout nejpozději v lednu 2012.

Blu-ray disky by měly nahradit DVD jako hlavní nosič pro filmy ve vysokém rozlišení. Mají totiž mnohem větší kapacitu a vejde se na ně až 50 GB dat, tedy více než desetkrát tolik než na běžné jednovrstvé DVD.

Blu-Ray

Technologie Blu-ray je sice na světě již několik let, ale teprve nedávno se začala masověji prodávat. K tomu přispělo zejména uvedení hrací konzole PlayStation 3, která přehrává i Blu-ray disky. Díky tomu se Blu-ray stal vítězem boje o nový formát disků. V únoru 2008 oznámila japonská firma Toshiba, která stála za konkurenčním formátem HD DVD, že končí podporu tohoto disku a přechází na Blu-ray.

Kromě zavedení nové výroby začala loděnická firma již letos v létě rozšiřovat i stávající výrobu DVD. Poté se společnost zaměří na další rozvoj polygrafické výroby. GZ Digital Media chce nakoupit modernější a úspornější stroje. "Vůbec největší část investice půjde do rozvoje polygrafické výroby a kompletace našich produktů," řekl Modrý.

Vdnešní době totiž zákazníci požadují nejen výrobu nosičů, ale rozhodujícím faktorem pro ně je komplexnost nabízených služeb. Pro udržení stávajících a získání nových zákazníků je tak stále důležitější i schopnost dodat a zkompletovat k diskům i obal, příbal, manuál či brožuru.

"Toto je pro klienty stále důležitější. Proto jsme se na rozvoj těchto služeb zaměřili již v nedávné minulosti a myslíme si, že je to správný trend," řekl Modrý. Podle něj správnost tohoto rozhodnutí dokazují i výsledky letošního roku. Ty se totiž i přes hospodářskou krizi zatím drží na úrovni loňských, rekordních výsledků.

"Někteří stávající zákazníci kvůli krizi sice omezili své objednávky, ale díky našim polygrafickým a kompletačním službám se nám podařilo získat nové zákazníky," řekl Modrý. V roce 2008 GZ Digital Media dosáhla obratu 1,5 miliardy korun a vylisovala více než 100 milionů nosičů.

Díky více než čtvrtmiliardové investici firma vytvoří na třicet nových pracovních míst. Celou sumu určenou na rozvoj společnost investuje ze svých úspor a úvěrů během následujících třech let. Poté může pět let čerpat státní pobídku ve formě zhruba 30procentní slevy na dani.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat