Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

V Dukovanech začal po třech měsících znovu fungovat první blok, u kterého došlo k výměně části paliva

Jaderná elektrárna Dukovany. foto: ČTK

Jihlava - V Jaderné elektrárně Dukovany začal znovu vyrábět elektřinu první blok, který byl odstavený od loňského 13. listopadu kvůli pravidelné výměně části paliva a servisu zařízení. Odstávka byla delší, protože specialisté museli v tomto bloku zatěsnit i několik teplosměnných ploch parogenerátorů. V elektrárně budou dál v provozu tři ze čtyř bloků, další plánovaná odstávka začne v pátek, řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
  19:33

Dukovanská elektrárna má čtyři bloky s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů. Výkon čtvrtého dukovanského bloku začnou energetici podle plánu snižovat v pátek ráno. Tato odstávka, která bude rovněž spojená s výměnou části jaderného paliva, kontrolami a servisem zařízení, by podle předpokladu firmy ČEZ měla skončit na přelomu března a dubna.

Mezisklad vyhořelého paliva v Jaderné elektrárně Dukovany
Fáze výstavby Dukovan - grafika

Blok číslo jedna začal znovu dodávat elektřinu do sítě po připojení prvního turbosoustrojí v 17:05, uvedl Bezděk. Ve čtvrtek podle něj bude připojený i generátor druhého turbosoustrojí.

V prvním dukovanském bloku energetici vyměnili za čerstvé pětinu jaderného paliva a na jeho zařízení uskutečnili desítky plánovaných akcí. Odstávka měla původně skončit na přelomu loňského roku a letoška. Při testech prováděných standardně před uvedením bloku do provozu ale energetici zjistili změnu chemického režimu na jednom ze šesti parogenerátorů bloku. Proto provedli mimořádné kontroly těchto parogenerátorů a na jejich základě zatěsnili několik teplosměnných ploch.

„Řízenou štěpnou reakci jsme v reaktoru obnovili už v pondělí v noci a poté jsme postupně zvyšovali výkon a provedli další desítky testů, které potvrdily řádný stav zařízení,“ uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.

Elektrárna Dukovany dodává elektřinu od roku 1985, vloni jí vyrobila 14,3 terawatthodiny (TWh). Letošní produkce elektřiny Dukovan je zatím 1,468 TWh.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat