Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kauze Beretta vypovídal vlivný právník Brož. Jeho advokátní kancelář teď radí obraně s obří zakázkou

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Jiří Brož, který radí v klíčovém armádním tendru, tvrdí, že v případu rozsáhlých úniků z policejních spisů figuruje jako oběť.

Česku Hägglunds nabízí bojové vozidlo pěchoty CV90, s nímž chce uspět v tendru na přezbrojení našich pozemních sil. foto: Martin Shabu, Lidové noviny

Ve výbušné kauze Beretta, která se týká rozsáhlého vynášení z policejních spisů, se objevilo zajímavé jméno. Část utajovaných informací mohla podle vyšetřovatelů skončit u Jiřího Brože, partnera advokátní kanceláře Brož, Sedlatý. Ta nyní radí ministerstvu obrany s historicky největší armádní zakázkou na nákup pásových obrněnců za 53 miliard korun. Advokát Brož v kauze Beretta vypovídal na policii. Podle svých slov vypovídal jako oběť.

Klíčová smlouva

V kauze Beretta před třemi lety vyšetřovatelé obvinili Radka Holuba, bývalého vysoce postaveného důstojníka z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), soukromého detektiva Igora Gáboríka, vlivnou pražskou žalobkyni Dagmar Máchovou, celníka Pavla Šímu a loni exdetektiva protikorupční policie Vladimíra Zmrhala. Nyní se rozhoduje, zda případ zamíří k soudu.

Jiří Brož.

Jiří Brož.

Vyšetřovatelé tvrdí, že při sledování skupiny přišli na to, že Gáborík měl eminentní zájem o informace, které se týkaly lukrativní smlouvy o pronájmu reklamních ploch mezi pražským dopravním podnikem a společností Rencar Praha z roku 1997. Kancelář Brož, Sedlatý poskytovala právní rady Dopravnímu podniku hlavního města Praha, který vlastní minoritní podíl v Rencar.

Kriminalisté z protikorupční jednotky na základě trestních oznámení kvůli podezřelé smlouvě zahájili 11. ledna 2016 skryté prověřování. Odboru korupce na ÚOKFK tehdy velel detektiv Holub. Hned druhý den prozradil podrobnosti soukromému detektivu Igoru Gáboríkovi. Nevěděl, že ho sledují vyšetřovatelé Beretty.

„Plukovník Radek Holub při schůzce dne 12. ledna 2016 sdělil Igoru Gáboríkovi informace z trestních oznámení, kdy mu bylo známo, že tyto předá odpovědným osobám obou subjektů, a to konkrétně Martinu Řandovi a Jiřímu Brožovi,“ konstatovali policisté v obvinění Beretty. Nemělo to být zadarmo. „Na základě sdělení Igora Gáboríka si byl (Holub) vědom, že za poskytnutí záznamu o zahájení úkonů je ochoten jeho konečný příjemce – právní zástupce společnosti Rencar Praha připlatit,“ upozornili detektivové.

Advokát Řanda, který zastupoval Rencar Praha, už v minulosti odmítl, že by o tajné informace od policie usiloval. Jiří Brož LN přiznal, že na policii v kauze Beretta sice vypovídal, ale prý v docela jiné roli. „Policii jsem ve vámi tázané věci poskytoval součinnost jako poškozený, tedy oběť trestného činu,“ uvedl Brož. Na dotaz, jak se ocitl v roli poškozeného, když policie popisovala jeho zájem na získání tajných informací, odkázal na policii.

Plocha využívaná Rencarem ze skupiny  JCDecaux v pražském metru.

Plocha využívaná Rencarem v pražském metru.

„Ohledně vašeho dotazu se budete muset obrátit na Policii ČR, jelikož jsem byl v této souvislosti policií požádán, abych nesděloval nic o průběhu vyšetřování,“ dodal s tím, že Gáboríka ani představitele společnosti Rencar nezná. Policie u Brože ani u advokáta Řandy žádný rozpor se zákonem během vyšetřování případu nenašla. Žádného z advokátů neobvinila.

Rande pod dohledem

Jádro kauzy Rencar se týkalo smlouvy o pronájmu reklamních ploch a její následné úpravy, „na základě které došlo k prodloužení platnosti smluvního ujednání o patnáct let a tím znemožnění dosáhnutí lepších podmínek pro Dopravní podnik hlavního města Praha v reklamní společnosti a zvýhodnění Rencar Praha na úkor DPP“, domnívali se detektivové. Prověřování poukazovalo na spáchání několika trestných činů – porušování povinnosti při správě cizího majetku, porušování předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Loni v listopadu však městské státní zastupitelství případ odložilo.

Kauza Beretta.

„Část věci týkající se prověřovaného jednání byla odložena, neboť se nejednalo o podezření z trestného činu. Dalším důvodem pro odložení byla skutečnost, kdy trestní stíhání bylo promlčeno,“ sdělil LN mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Jak moc a zda vůbec výsledek vyšetřování ovlivnily úniky vyšetřované v operaci Beretta, anebo šlo o účelově vykonstruovaný případ, známo není.

Kauzu Rencar Praha měla na starosti podle vyšetřovatelů státní zástupkyně Dagmar Máchová. Ta byla v Berettě obviněna a přišla kvůli tomu o talár žalobkyně. Dva týdny po schůzkách Gáboríka s Holubem v lednu 2016 nařídila policii zajistit důkazy – šlo o účetnictví Rencar Praha za roky 2007 až 2015. Rencar skutečně policisté navštívili 26. ledna 2016.

Z dovolené to tehdy okomentoval Pavel Slabý, generální ředitel JCDecaux, která ovládá 72 procent akcií Rencar Praha (zbylých 28 procent akcií patří Dopravnímu podniku hlavního města Prahy). „Rencar je dlouhodobě, pravidelně a detailně auditovaná firma. Všechny předchozí audity potvrdily nezávadnost hospodaření. Společnost Rencar není obeznámena s tím, čeho se šetření Policie ČR týká,“ sdělil tehdy médiím Slabý.

Minulý týden se odpovědím k případu vynášení informací z policejních spisů vyhnul. „To, na co se mne ptáte, není pro mne téma, obraťte se prosím na někoho jiného,“ napsal LN.

Neutuchající zájem

Peripetie případu pokračovaly. Podle vyšetřovatelů Beretty došlo k další předávce interních policejních informací mezi Holubem a Gáboríkem 11. května 2016 v restauraci Giovanni v centru Prahy. „Jednalo se o dva listy formátu A4 s informacemi získanými podřízenými Radka Holuba, konkrétně P. K. a H. R., ze schůzkové činnosti vykonané dne 27. dubna 2016 v souvislosti s vedenou trestní věcí týkající se společnosti Rencar Praha a obchodní společnosti Dopravní podnik hl.m. Praha,“ popisují vyšetřovatelé. Podle nich bylo vysoce postavenému policejnímu důstojníkovi Holubovi jasné, že může ohrozit účel trestního řízení.

„Věděl, že informace budou předány neoprávněným subjektům vedeného trestního řízení či jejich právním zástupcům, a to konkrétně advokátovi Martinu Řandovi, který společnost Rencar Praha zastupoval v obchodních věcech,“ dodali. O advokátovi Brožovi se už dále nezmínili.

Redakce se pokusila kontaktovat Gáboríkovy a Holubovy advokáty. Ani jeden však na dotazy neodpověděl. Holubův advokát Vlastimil Rampula, až do roku 2011 šéf pražského vrchního státního zastupitelství, k obvinění klienta předloni uvedl pro web iRozhlas.cz pouze toto: „Můj klient s obviněním nesouhlasí.“ Zatímco Holub čelí v Berettě obvinění za přečin zneužití pravomoci úřední osoby a za neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, soukromý detektiv Gáborík ho k tomu měl navést.

Kauza Oleo u soudu. Ivo Rittig (vlevo) a jeho obhájce Vlastimil Rampula.

Ivo Rittig (vlevo) a obhájce Vlastimil Rampula.

Působení AK Brož, Sedlatý, která radila s tendry pražskému dopravnímu podniku, v minulosti provázelo podezření z vazeb na kontroverzní postavy pražského byznysu. Spolupracujícím advokátem kanceláře byl Vít Plichta, dříve koncipient u Šachta & Partners (dnes MSB Legal), jež je dvorní kanceláří lobbisty Ivo Rittiga. V únoru 2011 strávil advokát Brož golfovou dovolenou v Dubaji, a to ve společnosti politického podnikatele Romana Janouška nebo také šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka. „Takové výlety mohou vyvolávat pochybnosti o serióznosti přidělování zakázek v dopravním podniku,“ řekl k tomu tehdy opoziční pražský zastupitel Tomáš Hudeček (TOP 09).

O tři roky později zachytily advokáta Brože skryté kamery, jak se v jeho kanceláři schází Karel Březina, bývalý vlivný pražský politik ČSSD, či Jaroslav Ďuriš, tehdejší ředitel pražského dopravního podniku.

Kvůli právnímu poradenství poslala do největší městské firmy kontrolu bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Prosazovala také ukončení smluv s kanceláří. „Probíhá audit stávajících historických smluvních vztahů a přistupuje se k novému způsobu výběru poradců,“ řekla k tomu Krnáčová před čtyřmi lety. Výsledky auditu se LN nepodařilo získat.

Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová v roce 2018.

Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová.

V právních kruzích je Brož považován za vlivnou postavu se zkušenostmi z oblasti soutěžního práva. Loni kancelář vyhrála cenu Právnická firma roku, které udílí záštitu ministerstvo spravedlnosti a Česká advokátní komora.

„To není problém.“

Pro ministerstvo obrany, kde AK Brož, Sedlatý aktuálně radí s výběrem dodavatele pásových obrněnců, vazby kanceláře z minulosti nepředstavují problém. Právníky si resort vybral v tendru, kde jediným kritériem byla cena za hodinu služeb. „Advokátní kancelář Brož, Sedlatý je vedena v Seznamu advokátů České advokátní komory. Není jí pozastaven výkon advokacie ani není vyškrtnuta. Nepřísluší nám hodnotit morální ani jiný kredit předcházejících klientů advokátní kanceláře. Ctíme to, že v České republice je zaručeno právo osob na rovný přístup k právním službám,“ napsal LN Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Advokát Jaromír Císař.

Advokát Jaromír Císař.

Právníci, kteří se tendru na ministerstvu obrany účastnili, poukazovali na podezřele nízkou cenu, za kterou bude AK Brož, Sedlatý radit – 949 korun na hodinu. „Pokud bych takto nízkou nabídku za naši kancelář podával, měl bych navíc obavu z toho, že mohu být podezírán z úmyslu nepravdivě navyšovat počet skutečně odpracovaných hodin nebo dokonce z korupčního úmyslu administrovat výběrové řízení nikoliv v zájmu klienta, ale ve skutečnosti ve prospěch některého z potenciálních dodavatelů,“ napsal už dříve LN Jaroslav Císař z AK Císař, Češka, Smutný. Vítězové vysvětlili nízkou cenu tím, že kancelář řídí efektivně a mají zkušené právníky, kteří nepotřebují zaučovat.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat