Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V levných bytech často číhají drahé závady

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Navzdory prognózám ceny nových i starších bytů v Česku klesají. Od ledna do června se například snížily ceny menších bytů o šest procent. U novostaveb se ale může za extrémně nízkou cenou skrývat řada nedodělků a závad.
Vstupní dveře (ilustrační foto)

Vstupní dveře (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Příčinou zlevňování novostaveb je vedle převisu nabídky i pokles cen stavbařů. Je nedostatek práce, stavebnictví v dubnu kleslo meziročně o šest procent. Stavební firmy se proto developerům nabízejí i pod cenou. Na vlastní stavbě pak musí extrémně šetřit. Dokonce už i při přípravě stavebních parcel, jak se přesvědčil developer Crestyl.

Loni ve Vysokém Újezdu u Prahy firma připravila 280 stavebních pozemků včetně chodníků. Chodníky jsou ale zvlněné a na některých místech se již rozpadají, přestože se po nich ještě nechodilo.

Majitelům 45 rodinných domů ve Velkých Přílepech u Prahy, každý za čtyři miliony včetně pozemku, zatéká kolem střešních oken, vlhko vzlíná i od země. Na domech chybí hromosvody i části okapů.

Letošní vývoj cen bytů v Česku

Novostavba v Brně-Medlánkách má okna v rohu místnosti umístěná tak těsně, že si navzájem vadí v otvírání, na jedno proto stavbaři ani nenamontovali kličky.

"Rekordní seznam vad a nedodělků na jednom projektu obsahoval patnáct set položek," uvedl stavební inženýr Libor Matyáš.

Levné stavby a byty proto nemusí být pro klienty žádnou výhrou.

"Pokud generální dodavatel stavby na zakázce prodělává, vystavuje se developer velkému riziku," uvedl Evžen Korec, šéf developerské firmy Ekospol. Stavební firma podle něho buď ošidí kvalitu, nebude včas platit subdodavatelům, nebo nebude uznávat a vyřizovat oprávněné reklamace klientů. "My rozhodně další snížení cen stavebních prací požadovat nebudeme. Ke korektní spolupráci s dodavateli podle mne patří i určitá férovost," dodal Korec.

Ceny bytů v solidní kvalitě se nyní v Praze podle něho pohybují od 40 do 50 tisíc korun za čtvereční metr. Co je pod tímto intervalem, může být rizikové, co je nad ním, je předražené.

Stejný názor má Dušan Kunovský, šéf společnosti Central Group. "Stavební firma si musí vydělat. Na naše stavby vypisujeme tří až čtyřkolová výběrová řízení. O vítězi nerozhoduje jen nejnižší cena, ale i jeho reference či finanční stabilita. Ceny bytů jsme sice snížili, ale na jejich kvalitu to nemělo vliv," připomněl Kunovský.

Pokud majitel novostavby najde závady, neměl by s jejich reklamací otálet, soudí Stanislav Jonáš, obchodní ředitel sítě M&M Reality.

"Reklamaci nevyřídí realitní kancelář, ta je jen prostředníkem. U staršího bytu se musí klient obrátit s reklamací na majitele, u novostaveb na developera. To je ale problém, protože menší developeři mohou zkrachovat nebo na každý projekt zřizují novou dceřinou firmu, kterou po dokončení projektu zruší. Dva roky po kolaudaci nemá klient kam se obrátit," řekl Jonáš.

Reklamace jsou podle něho i komplikované, takže nakonec klient raději opravy zaplatí sám.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat