Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

V listopadu ubylo firemních bankrotů, podnikatelé osobně ale bankrotovali více

Peníze, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Praha V listopadu bylo vyhlášeno 57 bankrotů obchodních společností, o devět méně než v říjnu. Rovněž bylo vyhlášeno 486 bankrotů podnikatelů, což bylo o 49 více než v předchozím měsíci a zároveň po květnu druhý nejvyšší počet v tomto roce. Vyplývá to z nejnovější studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou ve středu firma poskytla ČTK.

„Již teď je zřejmé, že počet vyhlášených bankrotů obchodních společností bude letos vůbec nejnižší od roku 2008, kdy vstoupil v účinnost stávající insolvenční zákon. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů potom bude nejnižší od roku 2013,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V listopadu bylo podáno 101 návrhů na bankrot obchodních společností, o 12 více než v říjnu. Podáno bylo také 505 návrhů na bankrot podnikatelů, což bylo o 32 méně než v předchozím měsíci.

Nejvíce bankrotů firem vyhlášeno v obchodu (16 bankrotů), dále v průmyslu (11) a ve stavebnictví (osm). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno naopak v ubytování a stravování (jeden bankrot), v dopravě a skladování a také v zemědělství a dobývání (po dvou bankrotech).

V listopadu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (21 bankrotů), v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji (shodně šest bankrotů). Žádný bankrot firmy nebyl vyhlášen na Zlínsku.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v listopadu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (62 bankrotů), v Ústeckém kraji (52) a ve Středočeském kraji (49). Nejméně bankrotů bylo naopak vyhlášeno v Karlovarském kraji (12 bankrotů), v kraji Vysočina (14) a ve Zlínském kraji (16).

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...