V listopadu bylo vyhlášeno 1406 osobních bankrotů, což je sice o 31 více než v předchozím měsíci, ale zároveň druhý nejnižší počet od června 2013. Bylo rovněž podáno 1643 návrhů na osobní bankrot, o 131 návrhů méně než v říjnu. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 19 164 osobních bankrotů, tedy o dvě procenta více.
„Nižší počet návrhů na osobní bankrot podaných v jednom měsíci se vyskytl naposledy v říjnu roku 2011. Za posledních 12 měsíců bylo podáno 22 459 návrhů na osobní bankrot, což je o 3284 návrhů méně než v předchozím období. Meziročně se počet návrhů na osobní bankrot snížil o 13 procent,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Nejvíce osobních bankrotů bylo v listopadu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (191 bankrotů) a v Ústeckém kraji (169 bankrotů). Nejmenší počet osobních bankrotů zaznamenal kraj Vysočina (41) a Pardubický kraj (45 bankrotů).
Trpí služby a obchod
Nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v odvětví služeb (21 bankrotů) a obchodu (19 bankrotů). Na tato dvě odvětví připadly dvě třetiny bankrotů vyhlášených v listopadu.
„Meziročně se počty bankrotů obchodních společností snížily ve všech hlavních odvětvích, výjimkou bylo jen stavebnictví s růstem o jedno procento. Největší pokles zaznamenalo odvětví zpracovatelského průmyslu,“ uvedla analytička CRIF - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.
Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo vyhlášeno v Praze (22 bankrotů) a v Jihomoravském kraji (sedm bankrotů). Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo v listopadu vyhlášeno v Jihočeském kraji (106 bankrotů) a v Ústeckém kraji (97). Nejméně bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo vyhlášeno ve Zlínském kraji (11 bankrotů) a v Praze (23).
Insolvenční zákon existuje od ledna 2008, měl však pro obchodní společnosti a podnikatele předchůdce v podobě zákona o konkurzu a vyrovnání z roku 1991