Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Paříži pracujeme naplno. Společná snídaně ale není výjimka, říká úspěšná česká auditorka

Ekonomika

  6:00
PAŘÍŽ - Šest let pracuje Lenka Schejbalová v Paříži. V týmu bankovního obra Société Générale získala velmi dobrou pozici – je manažerkou interního auditu. A otevřeně říká, že jí v kariéře kromě schopností a nasazení pomohlo i štěstí na nadřízené, kteří se nebáli povýšit „holku z Východu“.

Lenka Schejbalová je manažerkou auditu v pařížské centrále společnosti Société Générale. foto: Archiv Lenky Schejbalové.

Ve francouzském bankovním domě panuje vysoké pracovní tempo. Ale kolegové Lenky Schejbalové dokáží také na chvíli zmírnit. „Hodinový oběd, ‚hromadné‘ snídaně, dopolední a odpolední káva nejsou úplnou výjimkou,“ líčí absolventka pražské VŠE.

ÚSPĚŠNÍ ČEŠI

 • Lenka Schejbalová je další osobností, kterou představujeme v byznysovém seriálu o Češích, kteří se dokázali prosadit v zahraničí.
 • Otázky jsou pro všechny vybrané lidi stejné.
 • Pokud máte tip na někoho podobné nebo jste jím vy sám/sama, napište nám na michal.pavec@lidovky.cz.

Jak těžké je pro Čecha z vašeho oboru prosadit se v zahraničí?

Prosadit se nebylo lehké. V mém oboru je velká mezinárodní konkurence. Musela jsem hodně pracovat na své francouzštině a angličtině a myslím, že jsem také měla štěstí na nadřízené, kteří se nebáli vzít a následně i povýšit „holku z Východu“.

Čím se nejvíc liší tamní firemní kultura od té české?

Je otevřená světu, je mezinárodní. Mám v týmu lidi různých kultur a národností, což znamená mnoho rozličných názorů a postojů, a to jak k práci tak i k životu. Když žena odchází na mateřskou dovolenou, nastaví si do Outlooku vzkaz: „Out of office: nejpozději za šest měsíců jsem zpátky.“ Pracuje se skutečně naplno, ovšem hodinový oběd, „hromadné“ snídaně, dopolední a odpolední káva nejsou úplnou výjimkou.

Co si z vaší rodné země nejvíc přenášíte do své práce?

Lenka Schejbalová je manažerkou auditu v pařížské centrále společnosti Société...

Disciplínu a a respekt k autoritám, organizaci a efektivitu.

Jací jsou vaši kolegové v porovnáni s těmi českými?

Nevidím zásadní rozdíly. Možná jen když přijmeme „juniora“ po škole. Vzhledem k francouzskému školství už má minimálně dvě až tři pracovní zkušenosti (z čehož většinou minimálně jedna je ze zahraničí), a tím pádem se dokáže rychleji přizpůsobit a zapracovat než jeho kolega z Česka.

Co vám v zahraničí přineslo úspěch?

Pozitivní myšlení a vystupování, pracovitost, přizpůsobivost, odlišnost.

Přejete si vrátit do Česka?

Jednoho dne určitě ano! Naše země je krásná a přívětivá. Jediné, o co se bojím, jsou pracovní příležitosti a dobré jídlo. 

LENKA SCHEJBALOVÁ

 • Je jí 34 let a pochází z Prahy.
 • Vystudovala VŠE. V interním auditu bankovní skupiny Société Générale pracuje od března 2007.
 • Začínala na pozici junior auditor v Komerční bance.
 • V roce 2009 v rámci programu mezinárodní mobility odcestovala do Paříže, kde pracovala jako auditorka a posléze vedoucí auditní mise.
 • V současné době je manažerkou interního auditu. Odpovídá za otázky souladu fungování procesů společnosti s platnými regulatorními požadavky.
 • Société Générale je univerzálni bankovní dům, působí v 76 zemích světa.
 • Zaměstnává více než 148 tisíc lidí a má zhruba 30 milionů klientů.
 • V Česku je jeho dceřinou společností Komerční banka

Autor: