Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V polských sušenkách zjistili jed na potkany, vyvážely se do Česka

Ekonomika

  13:25aktualizováno  15:51
VARŠAVA/BRNO - Polská hygienická služba se snaží zjistit původ jedu na potkany, který se dostal do sušeného mléka obsaženého v sušenkách polského výrobce Magnolia. Sušenky se dostaly i do České republiky. Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila společnosti Kaufland, která výrobek prodává, stažení z prodeje.

V polských sušenkách Stilla dolce Cocoa Rolls byl objeven jed na potkany foto: www.szpi.gov.czReprofoto

Kaufland již stáhl 722 kusů z regálů a 2070 kusů zadržel ve skladech, informoval o tom mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Do českých Kauflandů se dostaly dva výrobky, které mohou být kontaminované - oplatkové trubičky s čokoládovým krémem Stilla dolce Cocoa Rolls 2x50 gramů s minimálním datem trvanlivosti do 26. dubna, 8. května, 4. července a 8. srpna 2013 a oplatky plněné vanilkovým krémem Stilla dolce Vanilla Wafers 80 gramů s minimálním datem trvanlivosti do 21. května 2013.

ČTĚTE TAKÉ:

Inspekce důrazně doporučuje lidem tyto sušenky nejíst. Distribuce kontaminovaného zboží ze skladů firmy Magnolia v Lubsku na západě Polska byla podle vedení firmy zastavena. Šest druhů výrobků firmy Magnolia s otráveným mlékem bylo již nicméně odesláno do polské distribuční sítě a tři vyvezeny do Česka, Slovenska, Německa a Litvy.

Informaci prověřujeme, tvrdí Češi

Jed na potkany se dostal do sušeného mléka a polská hygienická služba se nyní snažit zjistit jeho původ. Údajně se do výroby dostal ve výrobně Rokitnianka v obci Szczekociny na jihu Polska. Distribuce kontaminovaného zboží ze skladů firmy Magnolia v Lubsku na západě Polska byla podle vedení firmy zastavena. Agentur PAP uvedla, že se sušenky dostaly do čtyř evropských zemí.

Mluvčí české Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva řekl, že česká strana byla o případu informována. "Informaci máme od víkendu a prověřujeme, jestli došlo k exportu zboží do Česka, případně jestli se objevilo na pultech českých prodejců. Pokud bychom zjistili, že ano, budeme o tom informovat," uvedl Kopřiva.

Polská hygienická služba doporučila kupujícím tyto výrobky buď zničit, nebo vrátit do prodejny. Na předpokládaném místě kontaminace ve Szczekocinách byla už údajně přijata "náležitá opatření". Čeští zákazníci, kteří mají tyto sušenky doma, je mohou v Kauflandu vrátit i bez pokladního lístku, peníze dostanou zpět, uvedl v tiskové zprávě mluvčí řetězce Michael Šperl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!