Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

V Praze kvete počítačový zločin

Ekonomika

  11:41
PRAHA - Česká ekonomika ročně přichází kvůli počítačové kriminalitě o 2,7 miliardy korun. V rámci Evropské unie se dokonce mluví o ztrátě ve výši dvě stě šedesáti šesti miliard korun. Analýzu, z níž to vyplývá, provedla protipirátská organizace Business Software Alliance (BSA).

PC, počítač, uživatel foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Počet odhalených případů softwarové kriminality v ČR staví na první místo pomyslného žebříčku počítačových zločinců hlavní město Prahu. Zveřejněné statistiky BSA tak ukázaly, že kupní síla obyvatel není při páchání těchto případů rozhodující. „Například chudý Moravskoslezský kraj se umístil na samém chvostu tabulky,“ uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Aliance, jejímiž členy jsou například Apple, Dell, IBM nebo Microsoft, odhaduje, že plných čtyřicet procent používaných programů jsou pirátské kopie. BSA však do svých žebříčků nezahrnula některé menší výrobce komerčního softwaru. „Naše statistiky nezohledňují škody způsobené nelegálním stahováním filmů, hudby nebo počítačových her,“ upozorňuje Hlaváč.

Přitom právě tyto části internetového trhu se na pirátství podílejí nejvyšší mírou. Podle údajů Policie ČR, která se snaží evidovat veškerá porušení autorských práv u softwaru, filmů, hudby i her, se tak podíl Prahy během posledních čtyř let vyšplhal až na čtyřicet jedna procent. U ostatních krajů k významnějším posunům nedošlo.

Policistům, kteří úspěšně vyřešili devadesát čtyři procent zjištěných případů, velmi pomáhají občané. Pozitivní výsledky jsou totiž způsobeny hlavně oznámením někoho z blízkosti firmy, která nelegální software používá. Policie tak může provést cílenou prohlídku konkrétní společnosti, při níž nashromáždí dostatek faktických důkazů o kriminální činnosti.

Důležitá je také spolupráce mezi policií a počítačovými firmami. „Naše společnost poskytuje policistům kvalifikované vyškolení, které zamezí případným profesním nedostatkům při vyšetřování softwarové kriminality,“ uvádí tiskový mluvčí Microsoftu Jiří Grund. Tlak na to, aby si malé a střední firmy programy kupovaly, a ne ilegálně instalovaly, sílí.

Právě startuje kampaň BSA zaměřená na společnosti používající nelegální softwarové programy. Její součástí budou také rozhlasové spoty a on-line bannery popisující vzorové případy tří dopadených podnikatelů. Cílem kampaně je oslovit až dvacet pět tisíc firem v Česku a na Slovensku a upozornit je na možná rizika spojená s neoprávněným užíváním pirátských softwarů.

Usvědčení viníci mohou očekávat nemalé tresty. „Nejenže softwarovým výrobcům zaplatí až dvojnásobek licenčních poplatků, vedle pokut jim v krajním případě hrozí trest odnětí svobody až na pět let,“ dodává Hlaváč.

Autor: