Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze vznikne multifunkční centrum O2 universum, stavba má stát 1,2 miliardy

Ekonomika

  11:38
PRAHA - Náklady na výstavbu multifunkčního a kongresového centra napojeného na pražskou O2 arenu dosáhnou 1,2 miliardy korun. Centrum s názvem O2 universum má být dokončeno v létě 2019. Na tiskové konferenci to v úterý řekl Robert Schaffer, generální ředitel společnosti Bestsport, která halu vlastní a provozuje.

Vizualizace nového multifunkčního centra O2 universum. foto: Bestsport

Na hrubou stavbu, která vedle areny stojí už od roku 2004, loni v říjnu navázaly pracemi stavební firmy Metrostav a Syner.

„O2 arena za období svého fungování prokázala schopnost úspěšně pořádat největší světové hudební nebo sportovní akce. Zároveň jsme si ale uvědomovali, že přímo v rámci objektu máme k dispozici rozsáhlý prostor, který není efektivně využíván,“ uvedl Schaffer. „Ve druhé polovině roku 2015 jsme začali o přestavbě seriózně uvažovat a padlo rozhodnutí malou arenu dostavět,“ dodal.

Vizualizace nového multifunkčního centra O2 universum.
Vizualizace nového multifunkčního centra O2 universum.

21 sálů a kapacita 10 000 lidí

Nový komplex, který navazuje na budovu O2 areny z jižní strany, má rozlohu téměř 50 000 metrů čtverečních ve čtyřech podlažích. Po dostavbě bude mít až 21 sálů různých velikostí s celkovou kapacitou 10 000 návštěvníků. Největší sál s kapacitou 4500 lidí bude využíván i jako prostor pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání. Tribuny budou zatahovací a výška sálu 12,5 metru umožní pořádat například tenisové, basketbalové, florbalové nebo volejbalové zápasy.

Vizualizace nového multifunkčního centra O2 universum.

O2 universum by podle Schaffera mělo sloužit zejména pro pořádání velkých mezinárodních kongresů a korporátních akcí, například vánočních večírků. 

Pražská O2 arena se rozroste na komplex 24 sálů. Chce přilákat velké konference

„O2 universum bude po dokončení prostorem pro mezinárodní kongresy, jaký v Česku dosud neexistoval. Díky možnosti propojit nově dostavovaný komplex se stávající O2 arenou na všech čtyřech plánovaných podlažích získáme prostor až pro 28 000 návštěvníků. Navíc s dostatkem výstavní plochy, restaurací všech kategorií a téměř neomezenými možnostmi pro jakékoliv uspořádání prostoru dle přání klienta,“ řekl Schaffer.

Základy položili už v roce 2004

Hrubá stavba „malé areny“ byla postavena ve stejné době jako O2 arena, tedy v letech 2003 až 2004 před světovým šampionátem v hokeji. Tehdejším záměrem bylo mít vedle O2 areny hokejovou tréninkovou plochu, včetně dalších ploch sportovního a komerčního využití. Výstavba haly se však ještě v roce 2004 zastavila a hrubá stavba je od té doby zakonzervována. Prostor byl využíván pouze ke skladovacím účelům.

Vizualizace nového multifunkčního centra O2 universum.

Stejně jako O2 arenu projektovala i nové centrum O2 universum společnost ATIP - architekti Martin a Vladimír Vokatí. Přestavba objektu začala v říjnu 2017. Nyní končí většina bouracích prací a začíná nová výstavba. Na východní straně O2 areny vznikne také hotel s kapacitou 300 pokojů, který bude s halou propojený. Jeho stavba by měla začít na jaře 2019, podle Schaffera už má územní rozhodnutí. Otevřený má být v roce 2020.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!