Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 25 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

V Senátu vznikl bič na mobilní operátory. Získal i podporu ministra Mládka

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Změny smluv, které podle vlastního uvážení provádí v posledních měsících operátoři, daly vzniknout novele zákona o elektronických komunikacích. Jejím cílem je vrátit práva zákazníkům, což schvaluje i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Telekomunikační zákon je v posledních letech jednou z nejupravovanějších legislativních norem v České republice. Do paměti spotřebitelů se ale ze všech novel vryla ta z podzimu 2014, na jejímž základě provedli operátoři několik kontroverzních jednostranných změn zákaznických smluv.

Novela z pera senátorky Aleny Dernerové teď má pomyslné misky vah mezi operátory a zákazníky zase vyrovnat.

Poprvé to Dernerová zkoušela už v listopadu, když se projednávala novela zákona o ochraně spotřebitele. Přes vzrušenou diskusi však její pozměňovací návrh neprošel.

Odsoudil ho jednak ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, především ale zafungovala telekomunikační lobby, která se k senátorčinu návrhu dostala ještě před jeho uveřejněním a zajistila si při hlasování dostatečný počet „ne“.

Ministerská otočka o 180 stupňů

Teď Dernerová předkládá celou vlastní novelu a její šance na úspěch jsou mnohem vyšší. Překvapivě ji totiž podpořil i ministr Mládek.

Ten ministr, který podobné snahy v minulosti odmítal, první návrh Dernerové označil za přílepek a jehož ministerstvo bývá odbornou veřejností často obviňováno, že je pod vlivem velkých telekomunikačních firem.

V dopise, pod kterým je ministr podepsaný, se dokonce uvádí, že úřad návrh akceptuje„bez připomínek“.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Reakcí byla překvapena i samotná senátorka. Dodala však, že jí Mládek vyjádřil souhlas už dříve. Ministerstvo průmyslu svůj obrat nekomentovalo s tím, že ministr má před zahraniční služební cestou příliš nabitý kalendář.

„Návrh se zaměřuje na dva body, které jsem sledovala už v pozměňovacím návrhu – jednostranné změny smluv a převedení telefonního čísla,“ vysvětluje Dernerová.

Vadí jí totiž praxe, která se stala běžnou v loňském roce, kdy začalo docházet k tomu, že operátoři zákazníkům zavádějí nevyžádané a navíc zpoplatněné automatické dokupování datových balíčků, mění parametry produktů a nebo jim rovnou ruší tarify a převádějí na nové.

V současnosti je praxe taková, že operátor musí dát zákazníkovi možnost odstoupit bez sankce od smlouvy jen v případě, že provedená změna je podstatná a vede ke zhoršení postavení klienta. O tom, co je podstatné a co zhoršení, však rozhoduje sám operátor.

Úpravu, která toto umožňuje, protlačil jako takzvaný přílepek člen sněmovního hospodářského výboru Stanislav Pfléger, který později přiznal, že tak učinil na základě lobby operátorů.

Pořád je co zlepšovat

Teď by se zákazníkům mohla navrátit práva, která jim v minulých letech dávala takzvaná Husákova novela (nazvaná podle jejího autora bývalého poslance Jana Husáka – pozn. red.).

Podle nové legislativy by zákazník nemusel v případě nesouhlasu se změnou smlouvy dokazovat zhoršení svého postavení, ale operátor by naopak musel dokazovat zlepšení zákazníkova postavení.

Materiál by měl nutné legislativní kolečko začít obíhat v březnu. „Snad to nebude trvat věky, ale bude to v řádu měsíců. Když budu mít podporu ministerstva, kterou mi pan ministr potvrdil, tak by to mělo jít hladce,“ říká k další budoucnosti Dernerová.

Její ambice jsou přitom vyšší, což naznačuje i to, že si navrhovaná novela všímá rovněž přenositelnosti telefonních čísel mezi operátory. To by sice podle zákona mělo trvat maximálně čtyři dny, ale protože operátoři uplatňují různé výpovědní lhůty, které celý proces prodlužují, je to v praxi 30 až 42 dnů. To Česko řadí na chvost Evropy.

„Závažným problémem je například i převoditelnost a vypršení kreditu, ale to je běh na dlouhou trať. Budu ráda, když se zatím podaří alespoň tyhle dvě věci,“ hodnotí Dernerová.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...