Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velkou část Prahy zasáhl blackout. Nejezdily tramvaje, zhasla i stanice metra

Ekonomika

  12:14aktualizováno  13:22
PRAHA - V dopoledních hodinách se šest městských částí v Praze muselo potýkat s výpadkem elektřiny. Přerušila se dodávka proudu po jedné linii, která míří do centra. Podle mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce byla příčinou výpadku závada v rozvodně na Chodově. Ovlivnil provoz hromadné dopravy i příměstských vlaků, které nabraly až půlhodinové zpoždění.

Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Dodávku proudu se postupně podařilo obnovit. Co přesně závadu způsobilo, zatím není jasné. Výpadek měl dopad na Prahy 1, 2, 3, 4, 9 a 10. Bez proudu nebyly celé městské části. Přesný rozsah ale Pražská energetika zatím nezná.

„Došlo k odpojení tří ze čtyř základních linek, které vedou elektřinu do centra Prahy, ale i do dalších částí jako Měcholupy a podobně, s tím, že čtvrtá linka byla přetížena, takže tam mohly také vznikat nějaké problémy,“ uvedl Holubec. Energetici se podle něj v první fázi soustředili na obnovení dodávky do postižených oblastí a zhruba ve 12.10 bylo znovu vše pod napětím.

Uzavřené stanice a stojící metro. Dopravní podnik bude nacvičovat blackout

„Nyní zjišťují, co se stalo, následně to budou opravovat, ale to už bez vlivu na dodávku elektřiny,“ dodal.

Energetický poradce J&T Banky Michal Šnobr připomněl, že v roce 2013 došlo v rozvodně v Chodově k výbuchu trafostanice a požáru, bez elektřiny se tehdy ocitla zhruba třetina hlavního města. Aktuální výpadek podle něj nelze spojovat s ničím jiným než technickou závadou, která se může stát kdykoliv a kdekoliv. „Myslím si, že pokud elektřina řádově nešla půl nebo tři čtvrtě hodiny, tak to není žádný zásadní problém, pokud ta situace byla pod kontrolou,“ uvedl. „Na druhou stranu se vždy při těchto výpadcích ukazuje, že ač se zdá systém energetické soustavy robustní, tak je velmi citlivý. A i v případě relativně malých poruch může dojít k řetězovým reakcím,“ dodal.

Zhruba na půl hodiny byl přerušen provoz tramvají. Mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková uvedla, že výpadek omezil provoz tramvají v Praze 2, 3, 4 a 10. Problémy nastaly v 11.30 a trvaly více než půl hodiny. Nejdéle přetrvávaly v úseku Průběžná - Nádraží Hostivař. Na chvíli přestala mimo jiné svítit světla ve stanici metra Florenc.

Výpadek elektřiny například předčasně ukončil dopolední část hlavních líčení u pražského městského soudu. Přestala totiž fungovat záznamová technika.

Na hlavním nádraží zavřely některé obchody, další provozovny včetně pobočky České spořitelny neposkytovaly lidem služby. Nejezdily pohyblivé schody, tabule s příjezdy a odjezdy vlaků byly krátce po 12.30 v provozu. Příměstské vlaky linek S7 a S9, vyjíždějící z této stanice, nabíraly zpoždění patnáct až dvacet minut.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat