Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V uranových dolech Rožná začíná stavba obřího zásobníku na plyn

Ekonomika

  10:00
ROŽNÁ - V uranovém dole Rožná na Žďársku dnes začne stavba obřího podzemního zásobníku na zemní plyn za osm až devět miliard korun. Přípravné práce s průzkumnými vrty potrvají asi 15 měsíců.

V útrobách uranového dolu Rožná. foto: ČTK

Následná ražba nových podzemních prostor pro ukládání zhruba 180 milionů metrů krychlových plynu potrvá několik let. Zaměstnat by měla nejméně 600 lidí. Investorem akce bude firma GSCeP společnosti Česká plynárenská.

Čtěte více:

Podle smlouvy, která byla uzavřena 30. června, bude stavbu zásobníku zajišťovat provozovatel uranového dolu, státní podnik Diamo, ve spolupráci se stavební firmou Metrostav. Budování zásobníku by mělo zajistit ekonomickou stabilitu regionu po ukončení těžby uranové rudy. V Rožné funguje poslední uranový důl ve střední Evropě, pracuje v něm kolem 500 horníků. Zásoby uranu však budou vyčerpány během několika let.

Uranový důl Rožná.Plynový zásobník bude mít dvě části o předpokládaných kapacitách kolem 130 milionů a 50 milionů metrů krychlových plynu.

Podle odhadu České plynárenské bude vlastní stavba trvat pět až šest let.

Na lokalitu u Rožné se zaměřuje také Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která hledá v Česku místo pro trvalé hlubinné úložiště jaderného odpadu.

Autoři: ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat