Burza by měla v rychle rostoucích technologických firmách podporovat inovace a dlouhodobý růst a současně jim poskytnout více možností, které nenacházejí na tradičních burzách v New Yorku.
Iniciátor myšlenky, podnikatel a poradce start-upů Eric Ries, záměr poprvé představil už v roce 2011. Nyní dala jeho plánu zelenou americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Obchodování na LTSE by mělo začít ještě v letošním roce, po dokončení nezbytných technických a administrativních kroků.
Stěžejním rysem burzy je systém, v němž hlasovací práva akcií se zvyšují v návaznosti na dobu, kdy jsou akcie ve vlastnictví investorů. Technologické
Japonská burzaodškodní klienty zasažené hackerským útokem |
společnosti ze Silicon Valey totiž zastávají názor, že tradiční burzy je požadavkem na zveřejňováním čtvrtletních výsledků nutí fungovat v krátkodobém horizontu a nemotivují je k inovacím a dlouhodobému růstu. Firmy zapsané na LTSE budou muset dodržovat mnoho pravidel, jako je například zákaz vazby odměn svých výkonných činitelů na krátkodobé finanční výsledky společnosti.
Jak ale upozornil Robert Jackson z burzovní komise, systém burzy může dát nadměrnou moc do rukou prvních investorů do start-upů na úkor ostatních akcionářů.
Prouhloubení sporu Ukrajiny a Ruska dopadá na finanční trhy, pod tlakem jsou cenné papíry i měny obou zemí |
Založení nové burzy podpořila řada podnikatelů Silicon Valley, včetně podnikatele Marca Andreessena a spoluzakladatel serveru LinkedIn Reida Hoffmana.
Ries v nedávném rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že LTSE společnostem umožní, aby své akcie zapsaly i na jiných burzách, jako jsou NYSE nebo Nasdaq.