Evropská unie zavede v reakci na americká cla na dovoz oceli a hliníku od příštího měsíce protiopatření vůči americkému zboží v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard korun). S odvoláním na prohlášení Evropské komise to ve středu uvedla agentura Reuters.
Evropská komise následně podle Reuters uvedla, že k 1. dubnu ukončí současné pozastavení cel na americké produkty a do poloviny téhož měsíce předloží nový balík protiopatření vůči americkému zboží.
„To odpovídá ekonomickému rozsahu amerických cel. Naše protiopatření budou zavedena ve dvou krocích,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž první krok přijde 1. dubna a 13. dubna pak další.
„Jsme připraveni vést smysluplný dialog. Pověřila jsem eurokomisaře pro obchod Maroše Šefčoviče, aby obnovil jednání s cílem nalézt lepší řešení se Spojenými státy,“ dodala von der Leyenová. Šefčovič před několika dny řekl, že americká administrativa se nesnaží zapojit do jednání s Evropskou unií o odvracení cel.
Evropský komisař pro prosperitu a průmyslovou strategii Stéphane Séjourné pak dnes večer uvedl, že EU bude i nadále nabízet přátelskou ruku, ale musí přijmout opatření na ochranu svých obyvatel.
Americká cla bez výjimky
Ve Spojených státech ve středu ráno začalo platit 25procentní clo na veškerý dovoz oceli a hliníku. O jeho navýšení rozhodl dříve americký prezident Donald Trump, který vyloučil výjimky. V úterý republikánský prezident zrušil plán na zdvojnásobení cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady na 50 procent. Pro Kanadu tak platí také 25procentní clo.
Trump plánem na zvýšení cla vůči svému severnímu sousedovi reagoval na pondělní rozhodnutí vlády kanadské provincie Ontario zavést 25procentní přirážku k ceně elektřiny vyvážené do Spojených států. Premiér Ontaria Doug Ford ale v úterý oznámil pozastavení této přirážky. Učinil tak po rozhovoru s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem.
Mluvčí Bílého domu později podle agentury Reuters uvedl, že od středy vstoupí v platnost původně plánované 25procentní clo na dovoz oceli a hliníku ze všech zemí. Trump oznámil zavedení tohoto cla v únoru.
Opatření podle jeho administrativy podpoří produkci oceli a hliníku v USA. Zároveň však zvyšuje riziko širšího obchodního konfliktu, uvedla dříve agentura Reuters. Prezident v jednu chvíli připustil, že zváží výjimku pro Austrálii s ohledem na roční obchodní přebytek USA s touto zemí. Nakonec tak ale neučinil.
Zákazníkům hrozí zvýšení cen
Australský premiér Antony Albanese podle agentury Reuters označil Trumpovo rozhodnutí za neopodstatněné, ale přesto reagoval sdělením, že Canberra reciproční cla na USA nezavede. Zrcadlová reakce by podle něj pouze zvýšila ceny pro australské spotřebitele a podnítila inflaci.
Podle nejnovějších údajů se přibližně čtvrtina oceli používané v průmyslovém odvětví v USA dováží. U hliníku je to více než 40 procent. U sekundárního hliníku, který pochází z recyklovaného materiálu, je toto číslo ještě vyšší.
Ekonomové očekávají, že vyšší dovozní náklady zvýší výrobní náklady mnoha amerických průmyslových podniků. Zákazníkům tak hrozí zvýšení cen a pokles konkurenceschopnosti amerických firem v zahraničí.
Odvetná opatření USA
Na odpověď Evropské unie chce USA reagovat odvetnými opatřeními. Podle tiskových agentur to oznámil Trump ve středu v Bílém domě, kam ho přijel navštívit irský premiér Michael Martin. Proti evropským clům se předtím vymezil obchodní zástupce USA Jamieson Greer.
Opatření Evropské unie, která jsou odvetou za zpřísnění amerických cel na ocel a hliník, ignorují potřeby národní bezpečnosti Spojených států, řekl Greer a dodal, že hospodářská a obchodní politika EU neodpovídá realitě.
„Ať už nám naúčtují cokoli, naúčtujeme to i my jim,“ řekl Trump novinářům v Bílém domě. Irsko podle něj využívá daňovou politiku k odlákání farmaceutických a dalších společností ze Spojených států. Americká reciproční cla ale pomohou obnovit americkou výrobu, uvedl americký prezident.
„Spojené státy americké si vezmou zpět spoustu toho, co jim ukradly jiné země a co upřímně řečeno ukradlo nekompetentní vedení USA,“ řekl Trump novinářům. „Vezmeme si zpět naše bohatství a vezmeme si zpět mnoho firem, které odešly,“ zdůraznil americký prezident.
Trump si postěžoval, že Evropská unie podle něj neodebírá zemědělské výrobky ze Spojených států a americká auta. Zopakoval, že určitě zvýší cla na dovoz automobilů. Znovu také obvinil Evropskou unii, že „byla vytvořena, aby využívala Spojené státy“.
Greer se od svého únorového nástupu do funkce veřejně spíše nevyjadřoval. Dnes ale udělal výjimku.
„Odvetná opatření EU zcela ignorují imperativy národní bezpečnosti Spojených států - a vlastně i mezinárodní bezpečnosti - a jsou dalším ukazatelem toho, že obchodní a hospodářská politika EU neodpovídá realitě,“ uvedl obchodní zástupce USA . Připomněl, že USA se s EU snaží spolupracovat na řešení globální nadměrné kapacity kovů.