„Je možné, že se nám ještě do konce roku podaří dosáhnout schválení v USA, Evropě či obou regionech,“ řekl Ugur Şahin v rozhovoru s AFP. Şahin upřesnil, že výrobci v pátek požádají o schválení americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Schválením vakcíny v Evropě se již zabývá Evropská léková agentura (EMA). „Je možné, že budeme schopni dodávat vakcíny v prosinci,“ doplnil šéf BioNTechu.
Pfizer už za několik dní požádá úřady o mimořádné nasazení vakcíny proti covidu. Má účinnost 95 procent |
Evropská komise minulý týden schválila podpis smlouvy na nákup až 300 milionů dávek této vakcíny. Kromě toho si předjednala 405 milionů dávek vakcíny od německé společnosti CureVac. V létě si pak EU zajistila po 300 milionech dávkách očkovací látky od francouzské farmaceutické skupiny Sanofi a britské AstraZenecy. Na 200 milionech dávkách se EU také dohodla s firmou Janssen, která je součástí společnosti Johnson & Johnson. V nejbližší době by chtěl Brusel uzavřít také jednání o vakcíně s americkou společností Moderna.
Účinnost 95 procent
Podle Pfizeru je účinnost vakcíny stabilní napříč věkovými skupinami a etniky, což by jí otevřelo cestu k použití po celém světě. Účinnost u lidí nad 65 let, kterým ve větší míře hrozí vážné komplikace covidu-19, podle firmy přesahuje 94 procent.
Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM dříve oznámila, že se chystá podílet na distribuci vakcíny. „Bude to velká logistická výzva,“ konstatoval Christophe Boucher, který v KLM řídí nákladní dopravu. Zdůraznil „ohromné“ množství vakcín, které bude nutné přepravovat po celém světě. „Dalším problémem je regulace teploty,“ připomněl Boucher v rozhovoru s agenturou Reuters. Vakcína vyvíjená ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech se totiž musí skladovat při teplotě minus 80 stupňů Celsia.