Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vánoce na dluh mohou přijít draho. Skrytý úvěr odhalí až lupa, varuje právník

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Na první pohled vypadají nabídky nákupu dárků na splátky výhodně. Firmy se před svátky předhánějí v lákadlech na klienty a některé dokonce nabízejí spotřebitelské úvěry úplně zdarma. Při podpisu smlouvy ale zbystřete. A radši si vemte i lupu na miniaturní písmo. Nevědomky totiž můžete souhlasit se skrytou půjčkou s vysokými úroky.
Podpis smlouvy - ilustrační foto.

Podpis smlouvy - ilustrační foto. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Pokud využijete nákup na splátky zadarmo, který v mimořádných akcích nabízí například splátková společnost Cetelem, může vás překvapit, s čím vlastně souhlasíte, pokud smlouvu podepíšete před tím, než si ji důkladně pročtete.

Vedle spotřebitelského úvěru, totiž ve stejném formuláři automaticky žádáte o revolvingový úvěr, který má pohyblivou úrokovou sazbou 22,68 %. Roční procentuální sazba nákladů (RPSN) u tohoto úvěru formou kreditní karty činí dokonce 29,64 %. Pokud nový úvěr nechcete, musíte zakřížkovat miniaturní křížek skrytý hluboko ve smlouvě.

Pokud nesouhlasíte s kreditkou, zakřížkujte. (zvýrazněno redakcí)

Cetelem v takovém postupu nevidí problém. Podpisem prý není o novém úvěru ještě definitivně rozhodnuto. „Je jen na klientovi, zda o zařazení na seznam žadatelů požádá či ne. S parametry produktů je klient seznámen nejen prostřednictvím samotné smlouvy, ale také předsmluvního formuláře, v němž jsou úvěry, o které zažádal, uvedené a rozepsané,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Barbora Minksová.

„Navíc v případě, že klient poskytnutý revolvingový úvěr nečerpá, nevznikají mu žádné náklady. Vydání kreditní karty je zdarma,“ dodala Minksová. V případě, že již klient nemá o revolvingový úvěr zájem, může podle mluvčí kdykoli zaslat písemnou výpověď smlouvy. „Výpověď smlouvy může zaslat doporučeně, nebo oskenovanou elektronicky,“ vysvětluje.

Smlouvu čtěte dvakrát. A s lupou

Podle právníka Petra Němce, zakladatele společnosti Český spotřebitel, je formulář smlouvy napsán poměrně přehledně a není v rozporu se zákonem. Před nabídkami kreditní karty ke spotřebitelskému úvěru však varuje.

Pokud by podle něj chtěla splátková firma skutečně vycházet zákazníkovi vstříc a brala v úvahu jeho nepozornost, tak je smlouva nastavena opačně. Tedy pokud chcete revolving, zakřížkujte políčko.

Index etického úvěrování organizace Člověk v tícni. Čím vyšší, tím férovější firma.

„Řešil jsem případ, kdy si paní vzala úvěr a přehlédla, že tam je revolving, či nepochopila, co to vlastně je. Smlouva byla psána milimetrovým písmem, že jsem ji skutečně, bez legrace, četl lupou. Byla tak složitá, že normální člověk by ani pořádně nepřišel na to, jak se z ní dostat ven,“ řekl Němec serveru Lidovky.cz.

Každý by si podle Němce měl smlouvu před podpisem důkladně pročíst a hlavně ji pochopit. U nebankovních poskytovatelů půjček je to pak obzvláště důležité.

ČTĚTE TAKÉ:

„Když vidím ve spotřebitelských úvěrech revolving, tak mi je jasné, že z toho rozhodně žádný dobrý úmysl nekouká. Pokud uvážíme, kdo jsou klienti těchto společností a že to jsou lidé, kteří by asi v klasické bance neuspěli, tak lze vycházet z předpokladu, že jejich finanční gramotnost je spíše nižší, stejně jako pozornost při uzavírání smlouvy. To je však úplně omlouvat nemůže,“ dodává právník, který na serveru HromadnéŽaloby.cz sdružuje poškozené spotřebitele.

Výhodný úvěr může přijít draho

Před Vánocemi žádají o spotřebitelskou půjčku každý den tisíce Čechů. „Nárůst počtu dotazů do registrů klientských informací v souvislosti s růstem předvánočního zájmu o splátkové financování a spotřebitelské úvěry zaznamenáváme v tomto sektoru každoročně v řádu několika desítek procent,“ potvrzuje Jan Stopka, tajemník registru neplatičů Solus, do kterého při žádosti o půjčku nahlíží většina bank a splátkových firem.

Lákavé nabídky půjčkových firem a bank však mají často háček – většina výhod je většinou závislá na příjmu klientů, výšce půjčky nebo délce splácení, a proto je podle expertů z branže velmi pravděpodobné, že velká část zájemců o půjčku na inzerované výhody vůbec nedosáhne. V nabídkách firem pak navíc často chybí informace o poplatcích za úvěr nebo vedení úvěrového účtu.

Vánoční nabídka půjček bank a splátkových firem.

Dalším problémem je také skutečnost, že společnosti často půjčí i lidem, kteří na splátky v budoucnu nemusí mít peníze. Jenže právě toto velká část klientů vůbec neřeší, navíc někteří z nich už mají dluhy po splatnosti.

„Je třeba přiznat, že se v předvánočním období často setkáváme s nárůstem podílu žadatelů, kteří již v registrech Solus mají negativní záznam,“ potvrzuje tajemník Solusu Stopka. Jen jeho registr momentálně eviduje na 740 tisíc fyzických osob, které nezvládají pravidelně splácet své závazky. Jen fyzické osoby v Solusu dluží přes 51,2 miliardy korun.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat