Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vánoce? Obrovské zklamání, přiznává Tesco

Ekonomika

  11:19aktualizováno  14:31
LONDÝN - Největší britský maloobchodní řetězec Tesco má za sebou nejhorší vánoční období za několik desítek let. Firma uvedla, že v klíčovém šestitýdenním období do letošního 7. ledna jí tržby v britských obchodech bez vlivu pohonných hmot a daně z přidané hodnoty (DPH) klesly o 2,3 procenta.
Tesco

Tesco foto: Pavel Wellner Lidové noviny

Management sdělil, že růst zisku letos bude pouze minimální, na což akcie firmy reagovaly propadem o 15 procent.

"Sezonní tržby ve Velké Británii nás zklamaly," uvedl šéf Teska Philip Clarke. "Na našem domácím trhu panují náročné podmínky a my jsme zaznamenali, že známky opatrnějšího chování mezi spotřebiteli se začínají objevovat i jinde. Z toho důvodu bylo naše hospodaření v klíčovém období roku horší, než jsme předpokládali," dodal.

Česká pobočka Teska na rozdíl od své mateřské společnosti údaje o tržbách nezveřejnila. "Informace o tržbách nemůžeme z obchodních důvodů upřesnit," sdělila Lidovkám.cz tisková mluvčí Eva Karasová.

Dodala však, že během loňských Vánoc zákazníci nakupovali obdobně jako předloni.

Třetí největší na světě

Tesco vytváří zhruba 70 procent provozního zisku ve Velké Británii, která tak pro něj zůstává zdaleka nejdůležitějším trhem. Firma ale působí ve více zemích, včetně České republiky. Celosvětově je Tesco třetím největším řetězcem supermarketů na světě, první je americký Wal-Mart a na druhém místě je francouzský Carrefour.

Analytici slabší tržby kolem Vánoc očekávali, v anketě agentury Reuters ale v průměru počítali s jejich poklesem jen o 0,9 procenta. Na letošní rok čekali růst zisku zhruba o deset procent. Management ale varoval, že hodlá investovat do zákazníků, takže se ziskem se počítat nedá. Firma tak nezastírá, že chce zpět zákazníky, které jí vzala konkurence.

ČTĚTE TAKÉ:

Tesco má v úmyslu omezit část prodejních kapacit, zaměřit se naopak chce na rozvoj nabídky služeb přes internet.

Akcie Teska na burze v Londýně v jednu chvíli spadly až pod hranici 325 pencí, a ztrácely tak více než 16 procent. Později ztráty mírně omezily a prodávaly se kolem 330 pencí. I tak to byl proti předchozímu závěru propad o více než 14 procent.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat