Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vánoční žně pro knihkupce. Prodá se až 70 procent knih

Ekonomika

  19:38
PRAHA - Předvánoční období je pro tuzemská knihkupectví nejziskovější částí roku. V kamenných knihkupectvích činí podíl předvánočních prodejů 65 procent ročních tržeb a v internetových e-shopech se šplhá až k 70 procentům. Podíl e-knih na českém trhu letos nepřesáhne ani jedno procento prodejů.

Ilustrační foto foto: ČTK

Vyplývá to údajů Svazu českých knihkupců a nakladatelů. "Před Vánoci se obecně prodávají všechny žánry. V celkovém objemu ale přece jen vítězí beletrie. Prodej papírových knih přes internet stále roste, bohužel na úkor klasických malých kamenných knihkupectví. Před Vánoci se tento podíl vyšplhá určitě nad 15 procent," uvedla tajemnice Svazu knihkupců Marcela Turečková.

Jaké knihy najdou Češi pod stromečkem, napoví aktuální žebříček prodejů knih v kamenných obchodech. Ten ve 48. týdnu vedl první díl erotické trilogie Padesát odstínů šedi od E. L. Jamese. Druhé místo opanoval román Sněhulák, který je sedmou knihou o případech komisaře jménem Harry Hole.

Skandinávci táhnou

Prodeje elektronických knih v listopadu vede kriminální román Svědkyně ohně od Larse Keplera. Další dvě místa ovládly knihy norského spisovatele Joa Nesba Sněhulák a Spasitel.

Žebříček nejprodávanějších knih v ČR v 48.týdnu

1. James E. L. Padesát odstínů šedi (XYZ)
2. Nesbo Jo Sněhulák (Kniha Zlín)
3. Albrightová Madeleine Pražská zima (Argo)
4. Viewegh Michal Mráz přichází z Hradu (Druhé město)
5. Mitchell David Atlas mraků (Mladá fronta)
6. Kepler Lars Svědkyně ohně (Host)
7. Pawlowská Halina Strašná nádhera (Motto)
8. Halík Tomáš Chci, abys byl (Nakladatelství Lidové noviny)
9. Murakami Haruki 1Q84 (Odeon)
10. Renčín Vladimír Z dějin národa českého (Eminent)

Vzhledem ke značným nárůstům prodejů elektronických čteček knih se prudce zvyšuje i prodej e-knih, jejich podíl na celkových prodejích je ale stále zanedbatelný. Na stránkách kosmas.cz tvoří v celkových objemech prodejů knih e-knihy jen čtyři procenta. "Dá se tedy předpokládat, že v rámci celého trhu se ani letos e-knihy nedostanou přes jedno procento. Nicméně právě tohle je kategorie s největším očekáváním do budoucna," dodala Turečková.

Kromě beletrie najde řada lidí pod stromečkem i populární kuchařky. V žebříčku deseti nejprodávanějších knih knihkupectví Neoluxor se v uplynulém týdnu objevil titul Kouzlo kuchyně Čech a Moravy od Romana Vaňka. Právě kuchařky proti loňsku také nejvíce podražily. "Vánoce roku 2011 byly z hlediska prodejů rekordní, takže podle našeho názoru je kniha stále neodmyslitelnou součástí vánoční nadílky a pokles zájmu nepozorujeme," uvedla Zuzana Turňová z Neoluxoru.

Češi loni koupili knihy za sedm miliard korun, za výtisk průměrně zaplatili zhruba 240 korun. Počet vydaných titulů se loni snížil na 16.000, což je zhruba o 2000 titulů méně než v roce 2008, kdy došlo k prvnímu zvýšení DPH na knihy.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat