Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi se víc bojí cen než jedu z cigaret. Varování před nemocemi kuřáky neodrazuje

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Zhruba o procento až dvě klesá v Česku každoročně prodej cigaret. Při pohledu na dlouhodobá statistická data o spotřebě na hlavu však jde spíš o minimální výkyvy směrem nahoru i dolů.

Kuřačka před restaurací (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Češi si s omezováním své vášně hlavu příliš nelámou, přestože ministerstvo zdravotnictví a jiné instituce vydávají nejrůznější varování o škodlivosti kouření. Tento stav kontrastuje s ­poklesem počtu kuřáků v jiných zemích.

Akční plány a projekty jako Zdraví 21 nebo nejnovější Zdraví 2020 obecně volají po účinných opatřeních, ale následně přiznávají, že jsou nedostatečná a­ nezabírají. „Vliv na prodej a­ snižování spotřeby má u nás spíš zvyšování spotřební daně, tedy výsledné ceny pro spotřebitele,“ říká jednatel společnosti Imperial Tobacco v­ Česku Kamil Provazník. Neplatí to ale stoprocentně. Cena cigaret, která letos činí v­ průměru 84 ­korun za krabičku, roste rychleji, než klesá odbyt. V­ Česku roční spotřeba na hlavu činí zhruba 1900 cigaret a podíl kuřáků mírně klesl ke třiceti procentům. Alarmující je ovšem vzrůstající počet kuřáků mezi nezletilými.

Info grafika kouření.

Radikálně opačný trend zažily Spojené státy. Už v roce 1964 tam vyšla rozsáhlá zpráva s detailním popisem neblahých zdravotních důsledků kouření, zejména rakoviny plic. V tamní populaci o té doby rostl podíl kuřáků ke 40 procentům a spotřebě 4200 cigaret na hlavu. Po zveřejnění zprávy ale začaly počty kuřáků padat: k současným 20 procentům vůči populaci a zhruba k 1300 cigaret na osobu. V Česku naopak za půl století vzrostla spotřeba cigaret na hlavu až o čtvrtinu.

Podle lékařky Evy Králíkové, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku, se skutečně účinné opatření pozná až podle toho, jak moc proti němu bojuje tabáková lobby. „To teď můžeme vidět na trapném několikaletém jednání o nekuřáckých veřejných prostorách,“ říká Králíková.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat