Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Vážně potřebuji test? Kadeřnictví ožila, zákazníci si za některé služby připlatí až sto korun

Českobudějovické kadeřnictví Studio Onyx | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českobudějovické kadeřnictví Studio Onyx | foto: Petr LundákMAFRA

PRAHA Zvuk fénů protíná hlasité štěbetání všech přítomných. Kadeřnice a kadeřníci si umě přehazují nůžky a hřebeny z jedné ruky do druhé. Hbitý pohyb občas naruší jenom padající respirátor, který je nutné upravit. Rychlá gestikulace a smích potvrzují jediné – všichni se už těšili. Návštěva salonu se prodraží, zákazníci si za některé služby připlatí až sto korun.Provozovatelé si navíc zvlášť účtují testování na místě.

Křesla v Barber Shopu na pražském Smíchově byla v pondělí v jedenáct hodin dopoledne plně obsazená. A u pokladny čeká hned několik dalších klientů na zaplacení. Za tři hodiny od otevření už kadeřníci stihli obsloužit asi deset zákazníků. Potvrzení o negativním testu neměli u vstupu dva z nich. Ti se podivovali, že ho vůbec potřebují.

„Rezervací máme opravdu hodně, ale zákazníci nám volají a ptají se na podmínky. Nevyznají se v tom a často se diví, že musí mít potvrzení o negativním testu. Trochu nás to překvapilo,“ popisuje pro Lidovky.cz recepční Zuzana. Zákazníci se podle ní dělí na dva tábory – jedna část s testy vyloženě nesouhlasí a druhá neví, že se jedná o povinnost. Stalo se tak už, že zákazník rezervaci zrušil, protože se jednoduše nechce testovat.

Tradiční pánské holičství Royal Barber and shop na ulici Ečerova v Bystrci...
Ke kadeřníkovi v pondělí zavítal nemalý počet lidí.

„Od rána jsem musela otestovat dva lidi. Jeden samotest máme za stovku, kterou jim připočítáme ke službě. Zatím s tím nikdo neměl problém,“ vysvětluje a rychle obsluhuje řadu mužů, kteří si přejí zaplatit.

Zároveň přiznává, že museli každou službu zdražit asi o sto korun. Pokud tedy dotyčný zapomene na test, návštěva se mu poměrně prodraží.

V Praze plno, ale bez front

Právě ke zdražení svých služeb muselo přistoupit hned několik poskytovatelů. Plzeňské holičství Adam zdražilo o 40 korun. Běžné pánské ostříhání, které stálo loni 150 korun, vyjde nyní na 190. I tak si tady na nedostatek zákazníků rozhodně stěžovat nemohou.

„Máme úplně narváno, od rána se žádná z nás nezastavila. Byly tu fronty deseti lidí až na ulici, ale to jsme čekali. Odpoledne bude hrozný nával,“ uvedla jedna ze zaměstnankyň.

Naopak malé kadeřnictví Em-Hair na pražském Smíchově přijímá pouze objednané klienty a na frontu tady nikdo nenarazí. Rezervační systém už ale mají plný na několik následujících týdnů. Kadeřnice stříhající pána v mezičase popisuje, že s testováním nemá nikdo z jejich zákazníků problém.

„Všichni chodí s vlastním potvrzením o negativním testu. Máme tady ale samotest za 80 korun, takže to taky není problém,“ vysvětlila pro Lidovky.cz a dodala, že za dopoledne zvládla společně s kolegyní čtyři zákazníky. Jedná se však také o dámské kadeřnictví, kde jednotlivé úkony trvají podstatně delší dobu ve srovnání s klasickým barber shopem.

Citlivé údaje o klientech

V obchodním centru Atrium Flora v pondělí dopoledne asi hodinu po otevření nebyl žádný zákazník na manikúře, na první klienty čekali také v salonu krásy a v kadeřnictví. Naopak před kadeřnictvím v Koněvově ulici stáli už před devátou dva muži a čekali, až na ně přijde řada.

Všechny klientky, které přišly do kadeřnického studia Ten, měly podle jeho manažera Milana Straky potvrzení, že jsou na koronavirus negativní. Většina z nich si nechala test provést na oficiálním odběrovém místě, řekl. Samotesty ve studiu provádět nebudou, podle Straky k tomu personál kadeřnictví není kompetentní. Strakovi se však nelíbí, že by měl případné kontrole předložit kontakt na zákaznice.

„Samozřejmě máme kartotéku s údaji o klientkách, ale měl bych problém je státu poskytovat. Rozhodně bych se nejprve zeptal na svolení dané zákaznice a i poté by se mi to příčilo,“ uvedl. Termíny ve studiu Ten zatím plní na týden až dva předem.

Tradiční pánské holičství Royal Barber and shop na ulici Ečerova v Bystrci

Tradiční pánské holičství Royal Barber and shop na ulici Ečerova v Bystrci

Chrámy osobní péče musí dodržovat přísná hygienická opatření. Mezi místy, kde jsou klienti usazeni, musí být rozestup minimálně dva metry. Nezbytné je, aby se klient u vstupu prokázal negativním testem na koronavirus.

Pokud nemá doklad z certifikovaného odběrového místa, lze uznat i potvrzení od zaměstnavatele, že má test z práce, případně čestné prohlášení o negativním testu ze školy. V krajním případě může obsluha zákazníkovi test udělat na místě. Test nemusí mít lidé očkovaní nebo ti, kdo před méně než 90 dny prodělali covid.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...