Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Včelí zhouba se vrací. Zavlečený parazit už je jednou téměř vyhubil

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Letošní velmi mírná zima byla pro včelstva v Česku příznivá, nacházejí se v dobré kondici a úhyny by neměly překročit deset procent. Miroslav Peroutka z Českého svazu včelařů však varuje, že v důsledku nezvykle teplého počasí v zimních měsících může hrozit v průběhu roku zvýšený výskyt roztoče Varroa destructor, původce nemoci varroázy. Ta v roce 2007 chovy českých včelařů zdecimovala.
Včelí úl (ilustrační foto)

Včelí úl (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Včelstva přezimovala poměrně dobře i na to, jak to vypadalo ošklivě, protože se vyskytla pozdní medovice a byly zde obavy, že by včelstva nemusela dobře přezimovat," podotkl Peroutka. Dobrému přezimování podle něj nahrála velice mírná zima. Přesná čísla o tom, kolik včelstev zimu bez úhony přečkalo, by měl mít svaz k dispozici na přelomu dubna a května.

Český med

Med - ilustrační foto.

Produkce medu v Česku loni meziročně vzrostla o desetinu na 8063 tun, med zároveň mírně zdražil.

Z dlouhodobého hlediska byla loňská snůška průměrná, na rozdíl od roku 2012 se však loni v důsledku příznivějšího počasí urodil i tmavý lesní med.

"Po této stránce byla zima příznivá. Nebyla příznivá co se týče rozvoje roztoče varroa," uvedl s tím, že podobně mírná zima byla také na přelomu let 2007 a 2008.

Roztoč se na podzim roku 2007 přemnožil, v důsledku čehož zimu následně nepřežila přibližně třetina včelstev v zemi. Trvalo potom několik let, než se jejich počty zvýšily na stav před epidemií.

Včelaři by proto měly podle Peroutky letos v létě věnovat sledování zdravotního stavu svých včel mimořádnou pozornost a při zjištění varroázy včas nasadit léky. Varroáza se léčí například za pomoci kyseliny mravenčí.

Varroáza je parazitní onemocnění včelího plodu i dospělých včel, které vyvolává roztoč Varroa destructor. Do Česka pronikl z Asie přes Balkánský poloostrov koncem sedmdesátých let. Léčba onemocnění je nutná každoročně, protože roztoč vyvolávající nemoc nemá ve zdejším klimatickém pásmu přirozeného nepřítele.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco v závěru roku 2012 tuzemští včelaři zazimovali 541 000 včelstev, loni na podzim to bylo 553.000. Stavy včelstev jsou zhruba o pětinu vyšší než po epidemii varroázy.

"Sice máme asi o 150.000 méně včelstev, než bychom potřebovali, ale pořád jsme na třetím místě v Evropské unii, co se týče počtu včelstev na kilometr čtvereční," řekl již dříve Peroutka. Více včelstev na plochu mají podle něj pouze Řecko a Maďarsko.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!