Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Francii vyrábějí čokoládu s moučnými červy. Za 550 korun

Ekonomika

  20:22aktualizováno  20:43
NANCY - Po prvním překvapení následuje zvědavost, ale také odpor: zákazníci váhají před čokoládou s hmyzem, moučným červem nebo cvrčkem. Vyrábí ji jeden cukrář v Nancy na východě Francie, který se rozhodl naučit lidi vychutnávat si tato malá zvířátka, v Evropě dosud opomíjená, ale v Asii běžná.
Čokoláda - ilustrační foto.

Čokoláda - ilustrační foto. foto: Shutterstock

O nevídaných pochoutkách píše agentura AFP. "Člověk se na to nesmí moc dívat a ošklivit si to, jinak to nedokáže sníst," směje se výrobce čokolády Sylvain Musquar, jehož nápad dělat tmavohnědé čtverečky se cvrččími křidélky vyzrál po pobytu v Japonsku a Jižní Koreji.

"Jedl jsem tam hmyz, stejně jako třetina lidstva. Měl jsem chuť spojit své povolání s hmyzem," říká ve své laboratoři, kde strávil několik týdnů, aby vynalezl ideální pralinku, která by se snoubila s grilovanými cvrčky.

Hmyz je jemně pozlacený, aby vše vypadalo sexy, tvrdí cukrář

Nakonec se rozhodl pro recept s mandlemi, lískovými oříšky, arašídy a cukrem. Na čokoládové hrudce je s pomocí pinzety umístěn hmyz, jemně pozlacený tak, aby vše vypadalo trochu sexy, upřesňuje Sylvain Musquar. Křupavý hmyz s příchutí oříšků zákazníky uvádí do rozpaků a zároveň láká. "Mnozí si jich kupují krabičku, aby je někomu darovali," uvádí. Stálí zákazníci, kteří novinku nedávno objevili, jí předpovídají velký úspěch.

"Nevím, co si o tom mám myslet, ale mám chuť to zkusit, nemuselo by to být špatné," říká jedna dáma. "Lákají mě spíše červi než cvrčci," dodává a odchází s krabičkou.

ČTĚTE TAKÉ:

Na moučné červy však nepanují shodné názory: někteří zákazníci prohlašují, že by se "něčeho takového v životě nedotkli". Jedna klientka se ptá, jestli nehrozí nebezpečí, že by se v ní nějaký ten červ uhnízdil. Takové obavy jsou však nepodložené: hmyz je nejprve spařen a pak zbaven vody, to vše ve specializované firmě MicroNutris na jihovýchodě Francie.

"Pustili jsme se do produkce hmyzu v roce 2011, po zprávě Organizace Spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO), která podpořila tento druh potravy v boji proti hladu ve světě," vysvětluje zakladatel MicroNutrisu Cédric Auriol.

Ekologická potravina bohatá na proteiny

FAO letos v květnu vyhlásila program na podporu chovu hmyzu ve velkém měřítku. Hmyz totiž považuje za ekologickou potravinu bohatou na proteiny, která může nakrmit prudce rostoucí světovou populaci, aniž by se vyčerpaly zdroje planety.

MicroNutris pěstuje červy a cvrčky, první osm týdnů, druhé 12 týdnů, při respektování výživných vlastností potraviny, která je bohatá na vitamíny, minerály a nenasycené kyseliny.

"Proto jsme se rozhodli hmyz spařovat a dehydratovat místo smažení, aby se tyto vlastnosti zachovaly," zdůrazňuje Cédric Auriol.

MicroNutris dnes dodává hmyz několika průkopnickým restauracím, počínaje luxusním podnikem v Nice a konče jedním rychlým občerstvením, jakož i soukromníkům přes internet.

ČTĚTE TAKÉ:

O loňských Vánocích zásobila výrobce čokolády v městečku Mazamet Guye Rouxe, který o svátcích prodával cukrovinky s hmyzem. "Vyrábíme tunu hmyzu měsíčně. Třetina přijde do obchodu, třetina je určena pro výzkum a třetina k zásobování zpracovatelů," říká Auriol.

Výrobce čokolády v Nice uchvátily jak výživné, tak ekologické přednosti hmyzu. Zdůrazňuje, že chov hmyzu produkuje desetkrát méně skleníkových plynů než chov hovězího dobytka.

"Je to potrava budoucnosti. Chci, aby mí zákazníci hmyz ochutnali," říká a dodává, že se snaží zákazníky přesvědčit o tom, že hmyz není slaný ani škodlivý. Sylvainu Musquarovi se ovšem nepodařili přesvědčit všechny. Jedna z jeho prodavaček se čokoládových výrobků s hmyzem odmítá dotýkat s tím, že to je "odporné".

Čokoláda s hmyzem není levnou záležitostí

A originalita také není zadarmo: balení s devíti čokoládami stojí 22 eur (550 Kč). Kilogram hmyzu se prodává za 1800 eur (45 000 Kč).

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat