Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Francii zastavili kontroverzní reklamu spojující kouření cigaret a sex

Ekonomika

  21:38
PAŘÍŽ - Ve Francii byla zastavena nová reklamní kampaň proti tabáku, která vyvolala v zemi skandál přirovnáváním kouření cigaret k nechtěnému orálnímu sexu. Podle agentury AFP na ukončení kampaně důrazně naléhala vláda.

Kontroverzní protikuřácká kampaň, která vyvolala ve Francii skandál foto: Reprofoto

Komise pro regulaci reklamy v zemi vyzvala k okamžitému zastavení jakéhokoli dalšího šíření této kampaně proti tabáku, která podle úřadu svou povahou vážně šokuje část veřejnosti.

Reklama byla úmyslně působivá: nezletilá dívka s cigaretou v puse klečí před mužem v saku s hlavou na úrovni jeho rozkroku a zvedá k němu pokorný pohled. Z muže je vidět jen střed těla a jeho dominantní ruka položená na dívčině hlavě. Stejná reklama byla provedena s mladíkem. Obě reklamy jsou opatřeny textem: "Kouřit, to znamená být otrokem tabáku".

Čtěte více

Reklamní akci zahájilo sdružení DNF bojující již 50 let za práva nekuřáků se zdůvodněním, že tyto šokující a ponižující snímky symbolizují podrobenost tabáku. DNF vysvětlilo, že chtělo reagovat na zoufalou netečnost mladých vůči diskusím o tabáku a prolomit vlažnost preventivních kampaní.

Státní tajemnice pro rodinu a solidaritu v úřadu francouzského ministerstva práce Nadine Moranová však začátkem týdne odsoudila novou kampaň jako nepřípustnou a urážející. "V době, kdy se bojuje proti dětské pornografii jsou jiné způsoby, jak vysvětlit mladým, že cigareta vyvolává závislost," zlobila se představitelka vlády.

Společnost na ochranu rodin zažalovala autory akce a požádala o její okamžité zastavení ze strany příslušné komise.

Reklama původně spočívala jen v 15.000 reklamních pohlednicích, které byly rozdávány v kavárnách, restauracích a nočních podnicích v oblasti Paříže. Po bouřlivé mediální diskusi se ale dostala do povědomí široké veřejnosti, poznamenala AFP.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...

Mohlo by vás zajímat