11. února 2014 8:08 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Ve Škodě Auto začne vyjednávání o mzdách

Nový design prodejen Škoda Auto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový design prodejen Škoda Auto | foto: Škoda Auto

MLADÁ BOLESLAV V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto začíná kolektivní vyjednávání o mzdách. Letos odbory nebudou vyžadovat skokový nárůst mezd, řekl médiím předseda odborů Kovo při Škoda Auto Jaroslav Povšík v minulých dnech. Na základě nynější smlouvy, která platí do konce března, vzrostly mzdy ve Škodě o tři procenta oproti předcházejícímu období.

Letos je pro odbory klíčovým zachování zaměstnanosti ve všech závodech. Na vyjednávání s firmou mají odboráři naplánováno devět kol, poslední má být 27. března. Automobilka jednotlivá kola vyjednávání nekomentuje až do uzavření smlouvy.

ČTĚTE TAKÉ:

Při současném vyjednávání už se ve Škodě obě strany dohodly například na benefitech pro zaměstnance nebo pracovním kalendáři. Na dnešní kolo je naplánováno hlavně vyjasnění základních informací a dalších postupů vyjednávání. Automobilka by měla také předložit svůj návrh na možný růst mezd, při loňském vyjednávání podle odborů Škoda navrhla nulový mzdový růst.

Vyjednává se i v automobilce TPCA v Ovčárech

Kolektivní vyjednávání začalo také v japonsko-francouzské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína. Odbory tam požádaly firmu o zvýšení tarifních mezd zaměstnanců o 12 procent. Firma s požadavkem nesouhlasila, navrhla zvýšení mezd přibližně o 2,2 procenta, což by znamenalo přibližně o 600 korun vyšší plat. V TPCA se po minulém kolektivním vyjednávání zvýšily tarifní mzdy většině zaměstnanců zhruba o 490 korun.

Průměrná hrubá mzda na dělnických pozicích byla loni ve Škodě Auto přibližně 33.000 korun, v TPCA asi 30.000 korun. Nová kolektivní smlouva má v obou automobilkách platit od dubna, zpravidla je firmy uzavírají na jeden rok.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz