Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve službách prezidentů. Po Havlovi a Klausovi bude Kolář "napravovat" i Zemana

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Slavný fyzioterapeut Pavel Kolář nedávno oslavil padesáté narozeniny. O jeho služby je stále eminentní zájem. Kromě sportovců jej pravidelně navštěvují i vrcholní politici. Do svého lékařského týmu jej začlenil už Václav Havel, s rekonvalescencí pomáhal i Václavu Klausovi. Dokonce ještě před nástupem do funkce se ozval i Miloš Zeman.

Slavný fyzioterapeut Pavel Kolář nedávno oslavil padesáté narozeniny. foto: MAFRA

LN Který orgán ke své práci nejvíce potřebujete? Jsou to oči nebo ruce?
Ruce, ale hlavně oči. Je to individuální. Velmi záleží na osobních předpokladech. Z české hennerovské neurologické školy vzešla řada profesorů, kteří byli světovými zakladateli tohoto oboru. Mezi ně patřili například profesor Vojta, profesor Janda, nebo profesor Lewit. Všichni přinesli medicíně velký pokrok, ale jejich techniky se lišily v závislosti na jejich nadání. Profesor Lewit měl vynikající palpaci, byl schopen a také to i trénoval, nahmatat pod papírem vlas. Ale už nebyl tolik schopný rozeznávat a vidět pohyb. Kdežto profesoři Vojta a Janda podřídili všechna vyšetřování svému geniálnímu pozorování. Vojta zvedl dítě a díval se, jak reaguje a na základě toho diagnostikoval. Mojí předností je také spíše pozorování než hmat.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Bez rukou se přece při rehabilitaci neobejdete.
Ano, ruce potřebuju, i schopnost je uvolnit a vnímat tkáň. Ať máme medicínu sebevyspělejší, ruku zatím nedokázal nahradit žádný přístroj. Oko a ruka budou pořád přesnější, než cokoliv jiného.

LN Nejspíš se i vy – v důsledku svých terapeutických úspěchů - pokoušíte prodloužit lidský život. Má to smysl?
Vždycky je třeba dbát, abychom „dávali život létům“ a ne „léta životu“. Někdy bojujeme o život i přesto, že neslibuje kvalitu.

LN Jak rozhodnout, že život je nekvalitní, že ztratil smysl – narážím na eutanazii?
Nechci se do této otázky příliš pouštět, na tak malý prostor je to příliš široká eticko-medicínská otázka. Ptám se jen: Kam až má medicína jít? Stoupla její úroveň a prakticky totální pojišťovací systém umožnil indikovat léčbu a invazivní výkony v takovém spektru, že je třeba diskutovat o jejich smyslu. Míním tím například složité chirurgické výkony u biologicky starých lidí: Má cenu dělat bypass devadesátileté babičce? Nebo biologickou léčbu u onkologicky nemocných lidí v terminálním stádiu? Důkazy, které obhajují takové postupy, staví na době přežití, na novorozenecké úmrtnosti, či na exaktních, ale často izolovaných parametrech, ale chybí hodnocení kvality života. Víte, starý člověk dříve poznal, že nastal jeho čas a zemřel, byla to jeho volba a přirozená fáze života. Kdežto v dnešní době se v některých případech smrt dostala do nepřirozených podmínek a z toho pramení etické problémy, které má medicína před sebou. Při současné situaci jednou budeme muset stanovit, jakou má život cenu. Vyčíslit ji.

O jeho služby je stále eminentní zájem. Kromě sportovců jej pravidelně navštěvují i vrcholní politici.

LN A od ní odvíjet smysl jeho prodlužování?
S důrazem na jeho kvalitu.

LN Máte následníka ve svém oboru?
Mám svoji školu, koncept, který školím na lékařské fakultě, v nemocnici i v zahraničí. Z kvanta absolventů fakulty se jich jistě řada uplatní.

LN Očekáváte nového prezidentského pacienta?
Už mě tento týden z okolí Miloše Zemana kontaktovali, jestli by nemohl přijít. Moc se neznáme, tak nevím.

DÁLE SI PŘEČTĚTE

  • Kde by se zpovídal Lance Armstrong. Proč v Česku chybí tradiční noční talk show?
  • Tam, kde uctívají krysy. Reportáž z netradičního indického chrámu v Dešnoku.
  •  Amélie mění herecký styl. Exkluzivní rozhovor s francouzkou herečkou Audrey Tautou.
  • Šampionem je Chardonnay z Bzence. Velký přehled stovky nejlepších vín z Čech a Moravy.


Jak to myslíte?

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat