Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve spartakiádních cvičkách jsem ušel 800 kilometrů, vzpomíná unesený z Angoly

Média

  17:30
PRAHA - Před třiceti lety vojáci UNITA zajali v Angole 66 Čechoslováků. Muži, ženy a děti se vydali na vyčerpávající pochod džunglí. Magazín Pátek zmapoval osudy některých z nich.

469 dní strávili v zajetí, ženy a děti povstalci propustili "už" po 111 dnech. Stejně tak učinili v případě nemocných mužů. foto: archiv Špagety Boys

"Když se večer stmívá a ve vzduchu je cítit kouř, jsem v Angole. Lidé začnou rozkládat ohně. Vařit. Máme za sebou další den dlouhého pochodu. Jsme unavení, hladoví,“ vypráví Petr Kocian.

Dnes je mu čtyřicet let, je šéfem očních klinik v Praze. Tehdy byl malý kluk. Své desáté narozeniny oslavil ještě v ráji. Daleko od šedi komunistického Československa. V africkém domku se zahradou plnou exotického ovoce. O měsíc později měl narozeniny jeho mladší brácha Tomáš (dnes je mu 36 let a pracuje pro afghánskou misi Člověka v tísni).
„Vidím tu oslavu jako dnes. K šestým narozeninám dostal umělohmotnou lžičku. V té době už jsme byli zajatci.“  Seběhlo se to 12. března 1983.

„Uslyšeli jsme střelbu. Táta vyběhl ven zjistit, co se děje. A už se nevrátil. Koukali jsme s bráchou z okna našeho dětského pokoje. Pod oknem běhala hromada černochů, na jednu stranu, pak zas na druhou. Něco gestikulovali. Instinktivně jsme s bráchou zalehli k zemi. Na stěně za námi se objevila čára děr od kulek,“ vypráví Petr Kocian.

Pak vojáci vyrazili dveře. Petr si nazul spartakiádní cvičky. Ušel v nich pak osm set kilometrů. „Vojáci odvedli všechny bílé na jakési shromaždiště. Cestou jsem zahlédl našeho strážce, ležel na zemi. Někdo ho zastřelil. Dospělé tam vyslýchali. A tehdy jsem se poprvé a naposledy v životě po… strachy.“  

První den pochodovali zajatci do setmění. Večer spali vsedě v chatrči z trávy. Čekaly je desítky nočních přesunů. Tříměsíční pochod Angolou pod samopaly zůstal Petru Kocianovi ve vzpomínkách jako dobrodružný film. „Jednou jsme z buše vstoupili do města duchů. Ulice byly zarostlé trávou, stromy. Domy stály pusté, okna vymlácená. Ve výloze někdejšího obchodu stál jeden vyrabovaný regál. Prošli jsme tím zarůstajícím městem a zase zmizeli ve vysoké trávě,“ vybavuje si Petr Kocian.

  • Jak na únos vzpomínají rodiče těchto dětí a další unesení? Proč se některá manželství rozpadla? Proč jeden ze zajatých nepřežil?
  • Přečetěte si v magazínu Pátek.

 

Co dalšího najdete v magazínu Pátek?

Nejdůležitější je sex-appeal. Velký rozhovor s houslitou Josefem Špačkem.

U hrobky Rabi Nachmana. Fotoreportáž z ukrajinského města Uman.  

Teď točím hlavně horory. Velký rozhovor s hvězdou Febiofestu Geraldine Chaplinovou.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat