Organizace označila ve výroční zprávě za nejnebezpečnější země pro média Sýrii, kde bylo zabito 15 novinářů. Dále je to Pásmo Gazy (sedm zabitých), východ Ukrajiny (šest), Irák (čtyři) a Libye, kde byli během pěti měsíců na ulici zavražděni tři novináři.
ČTĚTE TAKÉ: |
RSF zvlášť odsoudilo „popravy“ amerických žurnalistů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, kterým islamisté setnuli hlavy a videozáznamy těchto vražd umístili na internet. „Málokdy byli novináři usmrceni takovým barbarským propagandistickým způsobem,“ zdůraznili autoři zprávy.
Únosy a zatýkání na Ukrajině
Nejvíce unesených novinářů bylo letos na Ukrajině (33), v Libyi (29), Sýrii (27) a v Iráku (20). Ukrajina také vede pomyslný žebříček zemí s největším počtem zatčených novinářů. Policie či rebelové jich tam zadrželi 47. Na dalších místech je Egypt (46), Írán (45), Nepál (45) a Venezuela (34 zatčených). Nejvíce dlouhodobě vězněných novinářů je ale podle RSF opět v Číně, přesné počty ale nejsou k dispozici.
Od roku 2005 bylo ve světě zabito nejméně 720 novinářů. Letošní rok, bez ohledu na šokující setnutí hlav, patří pro žurnalisty k nejméně vražedným za posledních deset let, dodali autoři zprávy.